25. 11. 2020 12:12 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Rodí sa veľká dohoda. V tento deň by sa deti mohli vrátiť do škôl

Predseda vlády a minister školstva mali predčasom rozdielny názor.

Igor Matovič a Branislav Gröhling.
Igor Matovič a Branislav Gröhling. Foto: TASR

Nie je logisticky možné, aby sa školy otvorili v pondelok 30. novembra. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Poukázal na to, že jednotlivé veci sa nedokážu tak rýchlo naštartovať. "Definitívny súhlas, ktorý potrebujeme, nepadol," povedal po rokovaní vlády. Otázka je podľa neho stále v štádiu diskusií a vymieňaní názorov.

Podľa informácií Hodpodárskych novín to však vyzerá tak, že sa rodí dohoda medzi ministrom a premiérom Igorom Matovičom. Žiaci 2. stupňa i stredoškoláci by sa mohli do školských lavíc vrátiť naraz, predbežne 7. decembra.

Matovič pôvodne chcel počkať na situáciu v súvislosti s koronavírusom aj do 6. januára, šéf rezortu bol za ukončenie dištančného vzdelávania od pondelka (30. 11.).

"V systéme je 800-tisíc detí, ktoré ovplyvňujeme, sú tam učitelia aj riaditelia, ktorí sa musia pripravovať," povedal minister školstva s tým, že viac sa bude k tejto téme vyjadrovať po rokovaní ústredného krízového štábu. Ten má v stredu popoludní rozhodnúť o tejto otázke.

Minister si myslí, že aj dva týždne pred Vianocami, počas ktorých by sa mohli žiaci vrátiť do škôl, pomôžu k tomu, aby si deti preopakovali učivo a aby učitelia zistili, na akej úrovni sú.

Školáci sa už mesiac učia z domu

Žiaci 2. stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra.

Výnimku majú len žiaci materských škôl a 1. stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

Ústredný krízový štáb v pondelok (23. 11.) riešil aj otázku návratu detí do škôl. Zatiaľ k uvoľňovaniu nedochádza. Premiér Igor Matovič (OĽANO) avizoval návrh, ktorý by žiakov 2. stupňa základných škôl a študentov stredných škôl mohol vrátiť do škôl na posledné dva týždne tohto roka. Podrobnosti zatiaľ premiér nespresnil.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce