26. 11. 2020 10:05 , článok bol aktualizovaný 26. 11. 2020 15:39 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, zg

Priateľky chodia za Kollárom aj neskoro v noci, so sestričkami sa dostali do sporu aj pre čaj

Riaditeľ nemocnice informoval, že ho už v piatok pustia domov.

Predseda parlamentu Boris Kollár v nemocnici.
Predseda parlamentu Boris Kollár v nemocnici. Foto: FACEBOOK/BORIS KOLLAR

Po tom, ako vyšlo na povrch, že za Borisom Kollárom boli v nemocnici koaliční lídri, prenikli na verejnosť informácie o návštevách jeho priateliek. Tie podľa portálu sme.sk chodia za ním v neskorých nočných hodinách a dostali sa do konfliktov s personálom.

Predseda parlamentu leží po nehode, ktorá sa stala 24. októbra, v bratislavskej Nemocnici sv. Michala patriacej pod rezort vnútra, v samostatnom trakte s vlastným vchodom a personálom.

Ako informuje web, zdravotným sestrám sa nepáči, že priateľky chodia za Kollárom hocikedy, a to i napriek zákazu návštev v nemocnici, rušia ich súkromie a údajne žiadajú od nich veci, ktoré nie sú náplňou ich práce.

„Dámske návštevy nedodržiavali žiadne pravidlá ani hygienicko-epidemiologický režim. Po oddelení chodili bez ochranných prostriedkov," priznala sa jedna zo sestier nemocnice, ktorá chcela zostať v anonymite.

Keď sa ohradili, vedenie nemocnice im údajne pohrozilo výpoveďami a siahlo im na vianočné odmeny. Pre denník to povedali dvaja zdravotníci nemocnice.

Prečítajte si aj náš exkluzívny rozhovor: V pondelok ma pustia z nemocnice, konštrukciu budem mať asi do polovice januára

Priateľky chodili napriek upozorneniam za šéfom parlamentu vraj aj do sesterskej miestnosti, v ktorej majú sestričky počas služby osobné veci. Mali používať riad personálu, dokonca vraj aj ich osobné šálky, príbor a chladničku. "Do sesterskej miestnosti chodili aj vtedy, keď sa rozprávali o diagnózach iných pacientov," povedala jedna zo zdravotníčok.

Spor pre čaj, zakročila vrchná sestra

Zdravotným sestričkám sa to nepáči a lekár potvrdil, že medzi nimi a priateľkami predsedu parlamentu došlo k viacerým hádkam, jedna sa dokonca odohrala pred jeho očami. „Upokojoval ich, aby sa nehádali," približuje lekár Kollárovu reakciu.

Konflikt sa mal podľa jeho slov časom zhoršoval a vrchná sestra musela zakročiť. „Napomenula aj Kollára, že takto to ďalej nemôže fungovať. Rozčúlil sa a zavolal si riaditeľa. Že čo je toto za správanie," opísal situáciu lekár.

Hovorí, že vrcholom sporu medzi priateľkami a sestričkami bolo uvarenie čaju, na ktorý Kollár vraj čakal dve hodiny. „Jedna z Kollárových priateliek povedala sestre, že už dve hodiny čaká na čaj. Sestrička sa ohradila, že ona tu nie je na to, aby varila čaj," približuje spor lekár. Oba spory musel podľa neho riešiť až šéf nemocnice Branislav Delej, ktorý „výrazne držal stranu Kollárovi."

Reakcia riaditeľa

K celej záležitosti sa vyjadril vo štvrtok (26. 11.) popoludní prostredníctvom hovorkyne rezortu vnútra Barbory Túrosovej aj samotný riaditeľ Branislav Delej.

„Po dnešnom rozhovore s pánom Kollárom sme sa dohodli, že vzhľadom na to, že je jeho zdravotný stav natoľko dobrý, že si už nevyžaduje ďalšiu hospitalizáciu na lôžku, bude zajtra prepustený do domácej liečby," zdôraznil v stanovisku.

Ďalej potvrdil, že Kollár leží na nadštandardnej izbe prioritne určenej pre vládnych činiteľov, nakoľko spĺňa bezpečnostné kritériá pre špeciálne režimové opatrenia. Izba sa nachádza na poschodí, kde sú aj lôžkové oddelenia, má však samostatný prístup so samostatným výťahom, schodiskom a je odčlenená od oddelenia.

Delej v stanovisku ďalej vysvetlil, že tento trakt poskytuje priestor pre ochranku, návštevy, službukonajúce sestry a zázemie nemocničnej izby. Službukonajúci personál sa nestretáva s personálom ani pacientami na lôžkovom oddelení, návštevy chodia samostatnou chodbou.

Izba ponúka nemocnica aj v komerčnom cenníku ako nadštandardnú a pacienti si môžu za ňu priplatiť 20 eur/deň. Je to možné však iba vtedy, že ju nevyužíva žiadny vládny činiteľ.

„V Nemocnici sv. Michala platí zákaz návštev od 14.júla. Výnimku môže udeliť primár oddelenia alebo ošetrujúci lekár, ktorý zváži všetky podmienky na vydanie takéhoto povolenia. Pán Kollár ošetrujúceho lekára o svojich návštevách informoval a pri všetkých musela byť dodržaná podmienka prísnych protiepidemiologických opatrení," konštatoval riaditeľ.

Ako to bolo s konfliktom?

Delej v stanovisku potvrdil, že o slovnom konflikte medzi predsedom parlamentu a vrchnou sestrou oddelenia ho informovala samotný Kollár a bola pri tom aj námestníčka pre ošetrovateľstvo.

„Nasledujúci deň som si vypočul aj stanovisko vrchnej sestry oddelenia. Vyčítal som jej neprofesionálny prístup správania sa k pacientovi a vzhľadom na informácie, ktoré som mal, by som postupoval rovnako aj v prípade, ak by nešlo o p. Kollára, ale o akéhokoľvek iného pacienta. Námestníčku som zároveň požiadal, aby celý prípad uzavrela a rozhodla o vyvodení dôsledkov. Písomný zápis z jej pohovorov s personálom, ktorý mi následne predložila, bol uzavretý napomenutím zdravotných sestier, podľa ktorého ich správanie sa nebolo v súlade s etickým kódexom zdravotníckeho pracovníka. Tvrdenia, že vrchná sestra bola prepustená, alebo sa jej prepustením hrozilo, rovnako ako informácie o tom, že niekto na základe uvedeného rozhodol o nepridelení odmien danému personálu, sa nezakladajú na pravde. O odmenách pre zdravotnícky personál sa ešte len bude rozhodovať. Každé oddelenie dostalo určitý objem financií, ktoré medzi zamestnancov rozdelí primár oddelenia. Odmeny dostanú zamestnanci v decembrovom výplatnom termíne spolu s výplatou," vysvetlil riaditeľ Delej.

Lídri koaličných strán - Igor Matovič, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík.
Lídri koaličných strán - Igor Matovič, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík. Foto: TASR
 

Minister vnútra Roman Mikulec po stredajšom (25. 11.) rokovaní vlády novinárom povedal, že ak niekto udelí výnimku na návštevu, tak je to na rozhodnutí ošetrujúceho lekára. Nemyslí si tiež, že by návšteva koaličných lídrov bola z ich strany "papalášizmus".

Hlavný hygienik Ján Mikas však zdôraznil, že návšteva predsedu parlamentu v nemocnici s cieľom koaličnej rady nebola šťastným riešením.

Premiér Igor Matovič poukázal na to, že navštívil predsedu parlamentu až po tom, ako dostal informáciu, že ide o samostatný trakt s iným režimom ako nemocnica. "Išiel som tam v dobrej viere, že tým nič neporuším," skonštatoval s dôvetkom, že neurobil nič zlé.

Viacerí ministri o návšteve koaličných lídrov v bratislavskej nemocnici nevedeli, vrátane ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Pozrite si reportáž, ktorú sme o Koaličnej rade odvysielali v Televíznych novinách.

 


VIAC Z Domáce