29. 11. 2020 18:58 | BRATISLAVA/TV Markíza

Alkoholová aféra bratislavského sudcu vyvolala pochybnosti. Preverí ju generálna prokuratúra

Údajne pokazený alkoholtester mal pri dokazovaní väčšiu váhu, než odobratá vzorka krvi.

Sudca Valent.
Sudca Valent. Foto: TV Markíza
Alkoholová aféra bratislavského sudcu vyvolala množstvo pochybností. Napriek tomu, že mu v krvi zistili viac ako jedno promile, prípad uzavreli iba ako priestupok. Údajne pokazený alkoholtester mal pri dokazovaní väčšiu váhu, než odobratá vzorka krvi. Na podozrenia sme upozornili ešte v stredu. Po odvysielaní našej reportáže sa celý prípad rozhodla preskúmať generálna prokuratúra. Prípad bratislavského sudcu Michala Valenta sprevádzalo viacero zvláštnych okolností. Keď ho vlani v apríli zastavila policajná hliadka, fúkal až trikrát

A dreger ukázal vždy inú hodnotu. Najprv až takmer 2 promile, no pri treťom pokuse to bolo o polovicu menej. A práve tá bola nakoniec pre vyšetrovanie kľúčová.

V súlade so zásadou trestného konania v pochybnostiach v prospech obvineného bolo potrebné prihliadať na najnižšiu nameranú hodnotu.

A tá bola pritom akoby zázrakom len tesne pod hranicou trestného činu. Sudca sa tak o vlások vyhol stíhaniu a aj hrozbe straty talára. Prípad uzavreli iba ako priestupok. Nám sa ale podarilo zistiť, že sudcovi odobrali aj vzorku krvi, následne nám to potvrdil aj dozorujúci prokurátor. Tá pritom ukazovala hodnotu nad jedno promile.

A to by už znamenalo obvinenie z trestného činu. Otázkou tak je, prečo pri vyšetrovaní nezobrali do úvahy práve tento dôkaz, ale vychádzali iba z hodnôt, ktoré ukázal údajne pokazený dreger. Prokurátor to vysvetľuje takto.

Pozrite si reportáž

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce