30. 11. 2020 17:12 , článok bol aktualizovaný 30. 11. 2020 19:41 | BRATISLAVA/zg, TV Markíza

Policajným prezidentom chcú byť zatiaľ štyria ľudia, rozhodovať bude aj Spišiak

Rezort mená ešte nezverejnil, čakajú ešte na prihlášky poštou.

Jaroslav Spišiak.
Jaroslav Spišiak. Foto: TV Markíza

Do výberového konania na funkciu policajného prezidenta sa zatiaľ oficiálne prihlásili štyria ľudia. Ministerstvo vnútra nateraz ich mená nezverejnilo, nakoľko pondelok (30. 11.) je posledný deň na podanie žiadosti o zaradenie do výberové konania.

"Konkrétne mená budú známe až po otvorení obálok komisiou. Vzhľadom na to, že sa uchádzači o post prezidenta Policajného zboru môžu do výberového konania prihlásiť aj poštou (najneskôr s dnešným dátumom), k otvoreniu obálok komisia pristúpi na budúci týždeň," informovala hovorkyňa rezortu Barbara Túrosová.

Štefan Hamran a Peter Kovařík.
Štefan Hamran a Peter Kovařík. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
 

Dve mená sú už však verejne známe. Sú nimi veliteľ LYNX Commanda Štefan Hamran a dočasný šéf polície Peter Kovařík, ktorí boli hosťami našej internetovej diskusnej relácia Na telo plus.

Oficiálnymi členmi komisie sú - Marek Kordík, Marián Mikula, Jaroslav Spišiak, Jozef Szabó,  Stanislav Šišulák a Róbert Zaplatílek. Po otvorení obálok komisia posúdi, či jednotliví uchádzači spĺňajú zákonom stanovené podmienky a potom ich verejne vypočujú poslanci parlamentného branno-bezpečnostného výboru.

„Budem rád ak si komisia pri voľbe policajného prezidenta bude môcť vyberať z čo najväčšieho množstva kvalitných kandidátov. Verím, že z tohto procesu vzíde kvalitný policajný prezident nakoľko máme na stole reformu Policajného zboru, ktorý potrebuje silnú osobnosť," skonštatoval minister vnútra Roman Mikulec.

Uchádzači o post Policajného prezidenta musia spĺňať viacero podmienok – najmenej 10-ročnú prax v policajnom zbore, vysokoškolské vzdelanie II. stupňa a špecializované policajné vzdelanie. So životopisom predkladajú aj koncepciu rozvoja a riadenia Policajného zboru.

Nové pravidlá voľby a vymenovania prezidenta Policajného zboru budú predstavené začiatkom budúceho roka pri predložení novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polícii.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce