01. 12. 2020 14:28 , článok bol aktualizovaný 01. 12. 2020 19:58 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Za ľudí predstavilo svojich troch favoritov na generálneho prokurátora

Dohodli sa o nich na poslaneckom klube.

Kandidáti na generálneho prokurátora.
Kandidáti na generálneho prokurátora. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Vhodnými kandidátmi na šéfa Generálnej prokuratúry sú pre stranu Za ľudí Ján Hrivnák, Ján Šanta a Tomáš Honz. Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámila predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová.

Na menách sa dohodol poslanecký klub. Doplnila, že strana chce urobiť všetko preto, aby sa na spoločnom kandidátovi dohodli v koalícii. "Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič," konštatoval podpredseda parlamentu Juraj Šeliga.

Líder SaS Richard Sulík si myslí, že "spojený poslanecký klub celej koalície" dospeje k tomu, aby našli spoločného kandidáta na šéfa GP. Tvrdí, že nebudú nasledovať príklad strany Za ľudí, ktorá povedala svojich favoritov na post generálneho prokurátora.

"Dnes večer je poslanecký klub celej koalície. Tam pôjdem, tam budeme diskutovať a budeme sa snažiť dohodnúť," povedal s tým, že nebude vysielať žiadne signály, aby dohodu sťažoval.

Rokovanie by sa malo v utorok uskutočniť aj v ostatných troch koaličných kluboch.

Poslanci majú kandidáta na šéfa GP voliť vo štvrtok podvečer. Kandiduje sedem uchádzačov. Sú nimi prokurátor GP Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment.

Kandidáti na generálneho prokurátora.
Kandidáti na generálneho prokurátora. Foto: koláž TV Markíza/TASR
 

Generálna prokuratúra nemá riadneho šéfa už mesiace. Jaromírovi Čižnárovi sa 17. júla skončilo sedemročné funkčné obdobie. Hoci mohol zostať vo funkcii do vymenovania nového šéfa prokurátorov, požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o uvoľnenie z funkcie, zanikla mu v auguste.

 


VIAC Z Domáce