02. 12. 2020 12:15 , článok bol aktualizovaný 02. 12. 2020 16:47 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Najskôr skúšobne, potom naostro. Toto sú favoriti koalície na generálneho prokurátora

Rokovania o budúcom generálnom prokurátorovi budú pokračovať aj dnes.

Juraj Kliment a Maroš Žilinka
Juraj Kliment a Maroš Žilinka Foto: TVNOVINY.sk

Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na generálneho prokurátora. Premiér Igor Matovič to uviedol po rokovaní vlády. Mená favoritov neuviedol, pripustil, že môže uspieť aj iný kandidát ako ten, ktorý najlepšie obstál v utorkovom (1. 12.) koaličnom indikatívnom hlasovaní.

"Generálny prokurátor by nemal byť koaličný, mal by to byť prokurátor, ktorý neuhne a v ťažkých situáciách bude chrániť právo a spravodlivosť," doplnil Matovič s tým, že v hre sú dvaja kandidáti a treba si z nich vybrať.

V utorok skúšobne, vo štvrtok už naostro. Koaliční poslanci mali v utorok (1. 12.)  v parlamente skúšať hlasovanie o kandidátovi na šéfa GP. Mali si overiť, ako by dopadli výsledky hlasovania.

Najsilnejšiu podporu vo vládnej koalícii pri kandidatúre na generálneho prokurátora má Maroš Žilinka, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Druhý najsilnejší je sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Vyplýva to z výsledkov takzvaného indikatívneho hlasovania. Denníku N to potvrdili viaceré zdroje z koalície.

Poslanci koalície tak zistili, na ktorom zo siedmich kandidátov je najväčšia zhoda, respektíve ktorý by nemusel prejsť v koalícii. Následne by sa mali dohodnúť na postupe pri hlasovaní, ktoré má byť v pléne vo štvrtok (3. 12.) o 17.00 h.

Rokovania o budúcom generálnom prokurátorovi budú pokračovať aj dnes.

Kandidáti na generálneho prokurátora.
Kandidáti na generálneho prokurátora. Foto: koláž TV Markíza/TASR
 

Kandiduje sedem uchádzačov. Sú nimi prokurátor GP Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment.

Generálna prokuratúra nemá riadneho šéfa už mesiace. Jaromírovi Čižnárovi sa 17. júla skončilo sedemročné funkčné obdobie. Hoci mohol zostať vo funkcii do vymenovania nového šéfa prokurátorov, požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o uvoľnenie z funkcie, zanikla mu v auguste.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce