03. 12. 2020 07:00 , článok bol aktualizovaný 03. 12. 2020 18:28 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Lučanský mal zobrať úplatky až pol milióna eur, aj pre neho chce vyšetrovateľ väzbu

Vyšetrovateľ ju žiada pre všetkých osem obvinených.

Milan Lučanský.
Milan Lučanský. Foto: TASR

Ďalší vysokopostavený policajný funkcionár má na krku obvinenie z korupcie. Bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského zadržala vo štvrtok (3. 12.) ráno NAKA. Vypovedať prišiel na policajné prezídium v Bratislave po pricestovaní z Chorvátska, pred vyšetrovateľom sedel takmer tri hodiny.

Podľa informácií Denníka N mal Lučanský v rokoch 2014 a 2015, keď bol prvým viceprezidentom a aj od mája 2018, kedy sa stal šéfom polície, prijímať úplatky. Tie sa mali súhrne vyšplhať až na pol milióna eur.

Tvrdia to vo svojich výpovediach Norbert Paksi, vtedajší zástupca riaditeľa Útvaru zvláštnych policajných činností, a František Böhm, podnikateľ, ktorého policajti spájajú s takáčovcami. Obaja sú vo väzbe v rámci kauzy Božie mlyny.

Lučanského advokát Matúš Beresecký po výsluchu odmietol čokoľvek komentovať z výpovede jeho mandanta. Pred výsluchom vyhlásil, že je povinný zachovávať mlčanlivosť.

Novinári exprezidenta zboru čakali od skorého rána pred budovou prezídia, ale do budovy ho nevideli vchádzať. Podľa našich informácií sem Lučanského priviezli až o 8.00 h. Lučanský mal od rána vypnutý telefón.

 

Polícia informovala, že vyšetrovateľ NAKA podá podnet na väzbu pre všetkých zadržaných obvinených vrámci akcie Judáš.

Lučanský, Marian Kučerka, Daniel Čech a Jozef Rehák boli obvinení z prijímania úplatku. Rehák je zároveň obvinený aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Norberta Bödora obvinili z podplácania. Peter Gašparovič, Ladislav Vičan a Boris Beňa sú obvinení z vydierania. Beňa obvinil vyšetrovateľ aj z ohrozenia dôvenej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Obvinení pri akcii Judáš.
Obvinení pri akcii Judáš. Foto: TV Markíza
 

Pred Lučanských ešte vypovedal bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič, ktorého obvinili zo zločinu vydierania, v rámci výsluchu skutok poprel. Novinárom to povedal jeho advokát Peter Erdös s tým, že sa nestal tak, ako je to uvedené v obvinení.

„Bližšie sa nemôžem vyjadrovať. Možem potvrdiť, že v rámci skutku, ktorý sa kladie za vinu môjmu klientovi je aj svedecká výpoveď tzv. kajúcnika,“ konštatoval Erdös.

 

Na prezídium prišiel skoro ráno aj advokát spoluobvineného Borisa Beňu, Daniel Lipšic. „Pokiaľ viem, pán Lučanský komunikoval s vyšetrovateľmi a dohodol si úkon," povedal pri odchode pre TV Markíza Lipšic s tým, že vyšetrovateľ ho bude kontaktovať, keď príde Lučanský.

Zásah, ktorý prebiehal od včerajšieho rána, je pokračovaním akcie Božie mlyny. Tentoraz dostala akcia názov Judáš. Dokopy obvinili osem ľudí, ich trestná činnosť sa týka korupcie. Včera bolo známych sedem mien, posledným obvineným má byť podľa našich informácií práve Norbert Bödör, ktorý je vo väzbe v kauze Dobytkár.

 


VIAC Z Domáce