03. 12. 2020 11:31 , článok bol aktualizovaný 03. 12. 2020 19:50 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

ZMOS žiada prezidentku iniciovať rokovanie ohľadom rozhodnutiach pre pandémiu

Tréger tvrdí, že nesúrodé postoje politickej reprezentácie neprispievajú k priaznivej spoločenskej atmosfére.

Prijatie predstaviteľov ZMOS u prezidentky Zuzany Čaputovej.
Prijatie predstaviteľov ZMOS u prezidentky Zuzany Čaputovej. Foto: TASR

Združenie miest a obcí Slovenska požiadalo prezidentku Zuzanu Čaputovú o iniciovanie rokovania všetkých strán, ktoré sa podieľajú na rozhodnutiach ústredného krízového štábu, informoval ústredný riaditeľ Michal Kaliňák.

Združenie očakáva, že hlava štátu bude zo svojej pozície apelovať na jednoznačnosť, zrozumiteľnosť, premyslenosť prijímaných rozhodnutí a adekvátnosť následných krokov.

ZMOS sa zároveň obrátilo na verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú. Žiada ju o stanovisko k testovaniu žiakov.

Predseda združenia a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger tvrdí, že nesúrodé postoje politickej reprezentácie, mediálne nezvládnutá komunikácia, technickými problémami sprevádzaná príprava na ďalšie testovania na COVID-19, ale aj stres ľudí v súvislosti s pomerne rýchlo sa meniacimi stanoviskami, vrátane informačného chaosu vo vzťahu k testovaniu detí na základných školách, neprispievajú k priaznivej spoločenskej atmosfére.

"Mrzí nás to o to viac, že Slovensko je v adventnom čase, v období dôstojných príprav na najkrajšie sviatky v roku, avšak vzhľadom na uvedené dochádza medzi ľuďmi k polarizácii aj nedôvere," upozornil Tréger.

Pre úvahy o testovaní žiakov požiadal ZMOS ombudsmanku, aby zaujala stanovisko k rizikám a aj definovaniu najvhodnejšieho nastavenia testovania žiakov, pedagogických aj nepedagogických zamestnancov, prípadne aj rodičov.

"Sme presvedčení, že z pozície spoločenskej autority sledujúcej ochranu ľudských práv a vyvažujúcu spoločenský diskurz dokáže výrazne prispieť k upokojeniu spoločenskej atmosféry, konštruktívnemu prístupu k riešeniam a uvažovaní o takých opatreniach, ktoré nebudú balansovať na hrane zákonov a tým navádzať k ich spochybňovaniu, či navodzovať stav právnej neistoty," skonštatoval Tréger.

 


VIAC Z Domáce