04. 12. 2020 09:53 , článok bol aktualizovaný 04. 12. 2020 19:49 | PEZINOK/zg, TASR, TV Markíza

František Tóth alias Veľký Fero pozná trest za priznanie úplatkov, pustili ho na slobodu

Pokutu 100-tisíc eur zaplatí.

František Tóth po prepustení na slobodu.
František Tóth po prepustení na slobodu. Foto: TASR
František Tóth alias Veľký Fero na ŠTS v Pezinku.
Anton Bajdík.
Advokát Ľuboš Mahdoň.

František Tóth alias Veľký Fero, jeden z kľúčových svedkov v kauze Plevel, dostal za priznanie o podplácaní trojročný trest s odkladom na päť rokov. Znamená to, že ho prepustia na slobodu. Je vinný zo zločinu prijímania úplatku spolupáchateľstvom.

Rozsudok vyhlásil predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Ivan Matel s tým, že mu uložil aj peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Ak by ho nezaplatil, musel by vo väzení stráviť dva roky. „Zaplatím, samozrejme," vyhlásil pred novinármi po odchode zo súdnej siene.

Kontroverzný žilinský podnikateľ mal byť práve tým mužom, ktorý cez úplatky na súdoch dokázal vybaviť takmer všetko. Na základe jeho priznaní polícia zadržala a obvinila viacerých sudcov.

František Tóth alias Veľký Fero na ŠTS v Pezinku.
František Tóth alias Veľký Fero na ŠTS v Pezinku. Foto: TASR
 

Advokát Ľuboš Mahdoň dostal trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou dva roky. Zároveň mu súd uložil peňažný trest 10-tisíc eur alebo stráviť pol roka vo väzení.

Verdikt si okrem hlavného obžalovaného vypočul aj mediálne známy a právoplatne odsúdený František Salinger, považovaný za bosa žilinského podsvetia. Odsúdili ho na dvojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou tri roky z pokračovacieho prečinu podplácania.

Trojročný nepodmienečný trest za prečin podplácania sú vymeral Antonovi Bajdíkovi, zaradil ho do výkonu trestu s minimálnym stupňom stráženia.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na päticu mužov, vrátane Tótha, z trestných činov prijímania úplatku, zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti a z pokračovacieho prečinu podplácania na začiatku augusta. ŠTS začal konať v prvej polovici novembra.

Obvinení mali poskytovať v rokoch 2015 až 2019 úplatky vo výške 5 000, 7 000, 10-tisíc, 22-tisíc až 100-tisíc eur. Úplatkami mali obžalovaní ovplyvňovať rozhodnutia sudcov na Krajskom a Okresnom súde v Žiline. Financie im mali odovzdávať prostredníci obvinených a odsúdených osôb, aby tí boli zbavení spod obžaloby, podmienečne prepustení na slobodu, podmienečne odsúdení a podobne.

Reakcie na rozsudok

Tóth považuje trojročný podmienečný trest spolu s peňažným trestom za mimoriadne prísny. Uviedol to po vynesení rozsudku pred pojednávacou miestnosťou. „Rozsudok je mimoriadne prísny, vzhľadom na vysokú finančnú pokutu," zdôraznil s tým, že len pomáhal tým, ktorí ho oslovili. Zároveň však nad svojim konaním vyslovil ľútosť.

"Za daných okolností považuje obhajoba tresty za primerané a spravodlivé. Aj vzhľadom k tomu, akým spôsobom odsúdení spolupracovali s orgánmi činnými v trestnom konaní. Aj vďaka ich výpovediam bola odkrytá rozsiahla korupcia na žilinských súdoch," doplnil jeho Daniel Lipšic. Rozsudok považuje za odkaz, že súdy zohľadňujú výšku trestu pre spolupracujúcich obvinených, keď odkryjú korupčné i zločinecké schémy.

Lipšic nechcel komentovať, či bude František T. vypovedať aj v súvislosti s ďalšími trestnými činmi iných osôb. "Bolo by to predčasné a nezodpovedné, pretože nechceme varovať vopred podozrivých z trestnej činnosti, aby začali zahladzovať nejaké dôkazy," ozrejmil s tým, že svedectvo jeho klienta bolo spúšťačom policajnej akcie Plevel.

 

NAKA v septembri zadržala bývalého žilinského sudcu Pavla Polka, ktorý je vo väzbe. Najvyšší súd zamietol jeho sťažnosť voči nej, rovnaký postoj zaujali aj k sťažnostiam ďalších mužov z Plevelu - Jurajovi Filipovičovi, advokátovi Ľubošovi Mahdoňovi a Polkovmu kolegovi Danielovi Bérešovi, ktorému senát rozšíril dôvody väzby aj o preventívnu väzbu.

Bývalý žilinský krajský sudca Pavol Polka.
Bývalý žilinský krajský sudca Pavol Polka. Foto: TASR
 

Všetci mali byť podľa vyšetrovateľa NAKA súčasťou korupčnej schémy na žilinských súdoch. Mašinériu rozkrývali roky, pomohli svedectvá kriminálnikov aj podnikateľa, ktorý doteraz všetko popieral, odposluchy či komunikácia medzi aktérmi.

Dlhoročný sudca Pavol Polka je od mája v dôchodku. Hoci sa viackrát ocitol minimálne v operatívnych preverovaniach, policajti ho zadržali 16. septrembra. Na krku má obvinenie z prijímania úplatku a zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Podľa vyšetrovateľa mal byť emeritný sudca súčasťou korupčnej schémy - brať peniaze za rozsudky či rozhodnutia o väzbe v prospech tých, čo eurá ponúkali. Denník N napísal, že na žilinských súdoch existoval aj akýsi cenník za vybavené rozhodnutia. Sumy sa v ňom pohybovali v tisícoch eur, v závislosti od náročnosti veci. Súčasťou korupčnej mašinérie mal byť advokát Mahdoň i okresný sudca Daniel Béreš.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce