08. 12. 2020 19:13 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vieme, kde skončili úplatky, ktoré mali vziať policajní funkcionári

Bývalý šéf NAKA z prijímania úplatku obvinený nie je.

Ľudovít Makó a Peter Hraško.
Ľudovít Makó a Peter Hraško. Foto: koláž TV Markíza/TASR

Kde skončili úplatky obvinených policajných funkcionárov, ktoré mali vziať za krytie trestnej činnosti? Bývalý šéf NAKA Peter Hraško vraj takto zarobené peniaze investoval do nehnuteľností, ktoré však oficiálne nie sú jeho.

Z prijímania úplatku obvinený nie je, hoci sú tieto podozrenia súčasťou spisu. Exriaditeľ daňových kriminalistov Ľudovít Makó navyše tvrdí, že Hraškovi väčšiu sumu na domy požičal práve on.

Petra Hraška zadržali začiatkom novembra počas akcie Očistec neďaleko Bratislavy. Kukláči ho vyviedli z areálu dvoch domov v Ivanke pri Dunaji, ktoré sú oficiálne napísané na 28-ročnú Novomešťanku. Jej otec sa nám ozval s tým, že Hraško ani jeho družka nie sú majiteľmi týchto nehnuteľností.

„Predmetné nehnuteľnosti v Ivanke pri Dunaji sú síce písané na moju dcéru, ktorá ich odo mňa dostala darom, ale kompletnú správu, údržbu a ich chod zabezpečujem ja. Aj keď sa s p. Hraškom osobne poznám z Nového Mesta nad Váhom a máme kamarátsky vzťah, objekty si prenajala jeho súčasná partnerka, a to ešte v čase, keď spolu partnerský vzťah nemali,“ povedal nám 15. novembra Hraškov priateľ a podnikateľ Peter Kňupp.

NAKA zasahuje v dome Petra Hraška v Ivánke pri Dunaji.
NAKA zasahuje v dome Petra Hraška v Ivánke pri Dunaji. Foto: TV Markíza
 

Sudca pre prípravné konanie Rastislav Stieranka však v uznesení o väzbe naznačuje, že oficiálne vlastnícke pomery môžu byť len akýmsi krycím manévrom. „... z údajnej protiprávnej činnosti mal financovať svoje bývanie obvinený Peter Hraško, keďže si mal prostredníctvom peňazí na ruku kúpiť dva rodinné domy, ktoré sú však vo vlastníctve úplne inej osoby, no napriek tomu v nich býva a žije s rodinou, čo dokumentuje aj zápisnica z domovej prehliadky,“ konštatoval.

Ľudovít Makó, ktorý je obvinený v inej kauze a s vyšetrovateľmi spolupracuje, zase tvrdí, že Hraškovi prispel na bývanie aj on. Konkrétne vypovedal, že mu požičal takmer 200-tisíc.

„V roku 2018, myslím, že v marci, som požičal Petrovi Hraškovi najskôr 50-tisíc a neskôr 130-tisíc eur, ktoré mali slúžiť na kúpu dvoch rozostavaných domov na jednej parcele v Ivanke pri Dunaji a na ich dokončenie. Peniaze som mu odovzdal v obale od satelitu v Polus City na Vajnorskej ulici pri fastfoodoch. On mi vrátil 40-tisíc niekedy začiatkom roku 2019 s tým, že rozdiel 140-tisíc mi zostal dlžný,“ konštatoval na výsluchu v novembri Ľudovít Makó.

Schéma údajnej skupiny okolo Norberta Bödöra.
Schéma údajnej skupiny okolo Norberta Bödöra. Foto: TV Markíza
 

Exriaditeľ daňových kriminalistov ďalej povedal, že mu potom ešte časť peňazí, ktoré mu mal Hraško vrátiť, odpočítal z ďalšieho úplatku. Hodnota týchto dvoch domov by sa podľa našich informácií mala pohybovať okolo 300-tisíc eur plus zariadenie. Čo je teda pravda o týchto peniazoch a nehnuteľnostiach, musia zistiť vyšetrovatelia.

Faktom je, že exriaditeľ NAKA obvinený z prijímania úplatku nie je. Potvrdil nám to jeho advokát Ľubomír Hlbočan. Na krku má však stíhanie za založenie zločineckej skupiny a zneužívanie právomocí. Petra Hraška sudca pri rozhodovaní o väzbe ani nemohol vypočuť.

Podľa Hlbočana je jeho mandant na tom zle. „Senát dospel k záveru, že u obvineného sú dôvody kolúznej a preventívnej väzby, v tomto štádiu konania, dané,“ vyhlásila hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Hraškov advokát nám v utorok uviedol, že bývalý šéf NAKA je na tom už zdravotne lepšie. Z ružinovskej nemocnice ho previezli do ilavskej väznice.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Zuzana Ferenčáková.

 

Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk


VIAC Z Domáce