13. 12. 2020 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Rezort obrany plánuje nakúpiť drony, ktoré dokážu zničiť aj tanky

Ide o drony, ktorými azerbajdžanská armáda zničila arménsku vojenskú techniku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Nemajú pilota, sú nenápadné a dokážu bez problémov zničiť tanky alebo obrnené vozidlá. Do našej armády by mohla už čoskoro pribudnúť technologická novinka. Minister obrany uvažuje o nákupe bojových dronov.

Nasadili ich aj v nedávnom konflikte o Náhorný Karabach. Azerbajdžanské drony dokázali jednoducho ničiť arménsku vojenskú techniku.

V našej armáde už jeden typ dronov máme a to tie, ktoré sú určené na prieskum terénu.  Nové drony by už mali aj výzbroj. Ako prvý o tom informoval Denník N.

Odborníci sa zhodujú, že vojenské drony majú oproti klasickej bojovej technike viacero výhod. Američania ich začali používať ešte v polovici 90-tych rokov. Odvtedy sa výrazne zdokonalili.

Politický geograf Jan Kofroň hovorí, že vojenské drony dokážu v niektorých úlohách nahradiť drahé stíhačky. Práve nízke náklady na prevádzku sú ich veľkým plusom.

Využívať by sa dali aj v našich zahraničných misiách. Predbežne to ale vyzerá tak, že ich nákup nie je medzi najväčšími prioritami.

„Možem potvrdiť, že sa na to pozeráme veľmi intenzívne. Bavíme sa tu o horizonte možno roka, dvoch, troch. Bavíme sa určite o tomto volebnom období," vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď.

Prednosť totiž dostal nákup techniky, ktorý u nás dokáže odhaliť cudzie drony, ktoré sú často využívané na špionáž.

„Momentálne riešime otázku zabezpečenia proti dronom, našich základní, alebo aj ministerstva obrany a iných strategických objektov," dodal Naď.

Viac sa dozviete v reportáži Lukáša Zuzelku.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce