13. 12. 2020 19:00 | KYSUCKÉ NOVÉ MESTO/TV Markíza

Migranti sa kamiónom dostali z Turecka až na Kysuce. Niektorí mladíci nie sú ani dospelí

Muži rozrezali plachtu na kamióne a začala sa naháňačka s políciou.

V Kysuckom Novom Meste zadržali migrantov.
V Kysuckom Novom Meste zadržali migrantov. Foto: TV Markíza

V sobotu večer si jeden vodič na pumpe pri Kysuckom Novom Meste všimol podozrivých mužov, ktorí vychádzali na vrch kamiónu. Zavolal políciu a začala sa naháňačka.

Ôsmi muži vyrezali z vrchnej strany dieru do plachty kamióna, vyliezli cez ňu von a rozbehli sa po meste. Kamión smeroval z Turecka a jeho vodič o mužoch skrytých v návese vraj nevedel.

„Naši mestskí policajti okamžite vybehli do ulíc, začali ich hľadať a spolupracovať so štátnou políciou, ktorá nás tak isto požiadala o pomoc. Dopraváci tu behali po meste, štátni policajti robili hliadky. Musím pochváliť občanov, že sme dostali informáciu, že pri kostole si niekto pýta po anglicky simkartu," povedal primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.

Migranti sa rozutekali po celom Kysuckom Novom Meste. Traja zmizli pomedzi paneláky a zvyšných päť sa skrývalo za kríkmi na okraji mesta. Pôsobili vraj veľmi placho. Po pár hodinách ich všetkých chytili a previezli na cudzineckú políciu v Žiline.

Policajti privolali hasičov, ktorí migrantov otestovali na koronavírus. Na pomoc si zavolali aj tlmočníka.

„Údajne pochádzajú z Afganistanu, takže ma poprosili, aby som im tlmočil v ich jazyku. Ich národný jazyk je perzština. Ja pochádzam z Iránu, inak im rozumiem a oni mi hádam, budú rozumieť," povedal lekár a tlmočník Ahmadnour Tajdar.

Policajti zistili že ide o piatich mužov z Afganistanu a troch Pakistancov.

Štyria žiadali o azyl v Rumunsku a zatiaľ ich eskortovali do zariadenia v Sečovciach, kde budú čakať na ďalšie konanie. Štyria mladíci neboli ešte ani dospelí. Im ustanovili opatrovníka a potom si ich prevzali pracovníci detského domova.


VIAC Z Domáce