20. 12. 2020 19:33 | BRATISLAVA/TV Markíza

Políciu opustí dvakrát viac príslušníkov ako vlani. Sú medzi nimi aj ostrieľaní vyšetrovatelia

Odborové zväzy hovoria, že prichádzajú o kvalitné a skúsené esá.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Policajný zbor opustí tento rok takmer 1 500 policajtov. V porovnaní s minulým rokom je to dvojnásobok. Mnohí idú do civilu aj preto, že sa im nebudú valorizovať platy a takmer všetci chcú vedieť či im ostanú výsluhové dôchodky. Odborové zväzy hovoria, že prichádzajú o kvalitné a skúsené esá, ktoré mali vychovávať kadetov.

Za prvých jedenásť mesiacov si žiadosť do civilu podalo len 502 policajtov, v decembri však na ministerstve vnútra spozorneli, keď sa k nim pridali aj policajti, ktorí vyčkávali, či sa im ešte oplatí zostať. „Za december odišlo 966 príslušníkov policajného zboru za celý rok je to 1 468," povedal hovorca rezortu vnútra Peter Lazarov.

Dôvody sú rôzne. Poniektorí už odchod zvažovali pred rokom či dvoma. Vtedy sa im ale oplatilo ostať, pretože platy sa im navyšovali dvakrát o 10 percent. Teraz vedeli, že valorizácia bude nulová.

„Nerátame ich na kusy. Pre nás prichádzame o pridanú hodnotu, odchádzajú nám policajti, ktorí by mali v tomto štádiu odovzdávať skúsenosti a učiť mladších policajtov," vyhlásil predseda odborového zväzu polície Pavol Paračka.

Odchody policajtov.
Odchody policajtov. Foto: TV Markíza
 

Medzi odchádzajúcimi sú aj funkcionári či ostrieľaní vyšetrovatelia. „Ak sa to objavuje na jednom mieste je to anomália, ktorá bude mať nejaké lokálne príčiny. Ak sa to objavuje na viacerých miestach, mal by sa tým niekto veľmi vážne zaoberať," myslí si bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Neistotu u niektorých vyvolala aj debata o tom, či silové zložky majú vôbec dostávať výsluhové dôchodky. To sú podľa bezpečnostného analytika signály, pri ktorých starší policajti začali kalkulovať.

„Keď takýto moment zmeny príde, to je ako keď sa strelí medzi zajace. Okamžite si zrátali. že teraz keď odídem. tak sa mi to oplatí a čakať na nejaké hypotetické pozitíva. ktoré prídu. už pre nich nemá zmysel," tvrdí analytik.

Hotový policajt sa nedá nájsť zo dňa na deň na ulici a vymeniť za odchádzajúceho. Aby nabral skúsenosti, trvá to roky. Navyše do služby ide s vedomím, že bude pomáhať s nasadením vlastného života.

Výsluhové dôchodky sa nezmenia

Odbory nerozumejú, prečo sa vôbec hovorí o tom, či si vôbec zaslúžia policajti výsluhové dôchodky, na ktoré sa skladajú z vlastných peňazí. „Do osobitného systému si odvádzajú policajti o tri percentá viac ako bežní obyvatelia v tejto krajine," doplnil Paračka.

Ministerstvo práce nám odpísalo, že po rokovaniach so silovými zložkami vo svojom návrhu ústavného zákona o starobnom dôchodkovom systéme nebude nič meniť.

„Na výsluhových dôchodkoch pre silové zložky sa teda nič nemení a podľa toho budú zapracované aj pripomienky po rokovaniach s dotknutými ministerstvami," konštatuje sa v stanovisku.

Odbory policajtom odkazujú, že všetky rokovania o výsluhových dôchodkoch budú strážiť. Rezort vnútra hovorí, že pracuje na tom, aby práca v policajnom zbore bola atraktívna.

„Taktiež chceme dosiahnuť, aby každý policajt mal zabezpečený kariérny rast, aby podmienky boli čo najtransparentnejšie a aby sa tí najlepší na základe relevantných hodnotení dostali do funkcií," dodal Lazarov.

Tému spracoval reportér Braňo Tomaga.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce