26. 12. 2020 14:17 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ďalší výkyv počasia: Snežiť bude aj v nížinách, meteorológovia varujú pred nebezpečnou zmenou

Najvýraznejšie sneženie sa očakáva v Banskobystrickom kraji, kde by mohlo napadnúť aj viac ako 10 cm čerstvého snehu.

Zimná prechádzka.
Zimná prechádzka. Foto: shutterstoc.com/Lukas Davidziuk

Slovensko čaká výrazná zmena počasia. Záver vianočných sviatkov prinesie sneženie na celom území. Do našej oblasti stále v týchto chvíľach prúdi chladnejší  vzduch od severu. Tento vzduch je aj vlhký a v ňom sa vytvárajú zrážky, ktoré ovplyvňujú počasie predovšetkým na severe nášho územia.

To sa však nasledujúce hodiny zmení. Bude sa otepľovať a spolu s touto zmenou čaká Slovensko veľmi nebezpečné počasie. V pondelok ráno čakajte na cestách komplikácie. Informuje portál iMeteo.

Počasie v našej oblasti totiž začne ovplyvňovať tlaková níž, ktorej stred sa nachádza nad Jadranom a približuje sa k našej oblasti. Okolo nej k nám z Maďarska v nedeľu večer začne postupovať teplý front a začne do našej oblasti prúdiť teplejší vzduch.

Sneženie sa postupne od juhu rozšíri nad celé naše územie a zasneží aj na západe nášho územia. Sneženie sa objaví aj na východe, no s východnou polovicou Slovenska je to komplikovanejšie v tom, že tu pomerne rýchlo prenikne teplý vzduch a tak hranica sneženia veľmi rýchlo stúpne. Sneh sa tu objaví len dočasne a skôr tu počítajte s dažďom a s mrznúcim dažďom.

Numerické modely očakávajú, že sa v noci z nedele na pondelok môže aj na západe vytvoriť poprašok alebo tenká snehová pokrývka. V priebehu pondelka však hranica sneženia začne stúpať aj tu a očakáva sa nebezpečný mrznúci dážď. Ten môže vytvárať poľadovicu na takmer celom našom území.

Najvýraznejšie sneženie sa očakáva v Banskobystrickom kraji, kde by mohlo napadnúť aj viac ako 10 cm čerstvého snehu.


VIAC Z Domáce