28. 12. 2020 06:25 , článok bol aktualizovaný 28. 12. 2020 19:50 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

FOTO: Takto sa zmenila rokovacia sála, aby poslanci s COVID-19 mohli hlasovať

Koalícia potrebuje ich hlasy na predĺženie núdzového stavu.

Opatrenia v rokovacej sále parlamentu.
Opatrenia v rokovacej sále parlamentu. Foto: Martina Töröková
Opatrenia v rokovacej sále parlamentu.
Boris Kollár si prezerá pripravenú rokovaciu sálu parlamentu.
Opatrenia v rokovacej sále.

Poslanci parlamentu by mali v pondelok (28. 12.) prerokovať presunuté novely zákonov, ktoré sa týkajú predĺženia núdzového stavu, a tiež zákona o Ústavnom súde.

O zvolaní schôdze so začiatkom o 14.00 h informoval komunikačný odbor Kancelárie Národnej rady SR. Problém je však v tom, že viacerých vyradila nákaza koronavírusom. Pred sviatkami skončili s potvrdeným pozitívnym testom na COVID-19 či v karanténe.

Núdzový stav bez jeho predĺženia by na Slovensku skončil už 29. decembra. Vláda pritom počíta so súčasným stavom, vrátane zákazu vychádzania, minimálne do 10. januára.

Osobitný režim v pléne

V rokovacej sále Národnej rady (NR) SR bude počas pondelkovej mimoriadnej schôdze fóliou oddelený priestor pre poslancov s potvrdeným ochorením COVID-19, ale aj pre poslancov z karantény. Potvrdila riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosť Kancelárie NR SR Michaela Jurcová. Dodala, že v parlamente budú aj germicídne žiariče. Vstup do rokovacej sály bude umožnený výlučne poslancom a zamestnancom kancelárie parlamentu.

Boris Kollár si prezerá pripravenú rokovaciu sálu parlamentu.
Boris Kollár si prezerá pripravenú rokovaciu sálu parlamentu. Foto: Martina Töröková
 

"Poslanci, na ktorých sa podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR vzťahuje osobitný režim, budú oddelení od ostatných poslancov a zamestnancov Kancelárie NR SR. Je pre nich zabezpečený samostatný vchod, fóliou oddelené hlasovacie miesta v pléne, v parlamente budú taktiež nainštalované germicídne žiariče," priblížila Jurcová. Dodala, že v rámci tejto skupiny budú ešte samostatne oddelení aj poslanci, ktorí sú v karanténe iba z dôvodu kontaktu s pozitívnou osobou. Pre týchto poslancov podľa jej slov NR SR zabezpečila aj respirátory s certifikáciou FFP3, ktoré budú mať prekryté rúškom. Pre zvyšných poslancov sú zabezpečené respirátory FFP2.

Mikas zmenil vyhlášku

Hlavný hygienik Ján Mikas však na poslednú chvíľu zmenil vyhlášku a do NR SR môžu prísť aj pozitívni poslanci, ktorí by chceli hlasovať. Musia však splniť podmienky, ktoré obsahuje vyhláška.

Musia byť bezpríznakov, musia používať respirátor FFP2 bez výdychového ventilu, používať rukavice a dezinfikovať sa predpísanými prostriedkami.

Poslanci sú boli vyhláškou zaradení do skupiny osôb, ktorých výkon práce je nevyhnutný pri riešení mimoriadnych úloh.

Existuje tu však aj obava, že sa covidom môžu nakaziť aj iní poslanci NR SR a zamestnanci paramentu. Podľa informácií Aktuality.sk je už na tento scenár prichystaná aj rokovacia sála v parlamente. Tu mala vzniknúť oddelená časť pre poslancov, ktorí sú pozitívni, no napriek tomu chcú prísť hlasovať.

Prehľad najdôležitejších zmien:

  • Spresňuje sa zoznam osôb v osobitnom režime, ide o osoby, ktoré sa podieľajú na zabezpečovaní chodu štátu (zdravotnícki pracovníci, personál zariadení sociálnych služieb, pracovníci v štátnych orgánoch a v samospráve a pod.). Výslovne sa uvádza, že k nim patria prezident, členovia vlády, poslanci Národnej rady SR, generálny prokurátor, predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR, verejný ochranca práv a predseda Ústavného súdu SR; stanovujú sa podmienky, za ktorých môžu v prípade pozitivity alebo kontaktu s pozitívne testovanou osobou pracovať.
  • Špecifikuje sa nosenie respirátorov FFP2 (v prípade opustenia karantény za účelom zabezpečenia základných životných potrieb, ak si to vyžiadajú mimoriadne okolnosti a v prípade pozitívnych osôb pracujúcich v osobitnom režime). Respirátor musí byť bez výdychového ventilu alebo prekrytý chirurgickým rúškom.
  • Osoba v úzkom kontakte bude musieť po negatívnom výsledku testu na COVID-19 dokončiť 10-dňovú izoláciu, pričom 10 dní sa počíta od dátumu posledného kontaktu s pozitívne testovanou osobou a počas nich sa u kontaktu neprejaví ani jeden z príznakov ochorenia.

Koalícia potrebuje ústavnú väčšinu

Hlasovanie o novelách sa presunulo dvakrát, v prvom prípade koalícia nemala v pléne dostatok poslancov aj z dôvodov karantény. Na schválenie novely ústavného zákona totiž treba 90 hlasov poslancov.

Zvolanie mimoriadnej schôdze kritizuje opozičný Smer-SD. Za snahou predlžiť núdzový stav zmenou ústavného zákona vidí úmysel vlády čo najdlhšie obmedzovať základné politické práva ľudí, znemožniť protestné zhromaždenia i sťažiť avizovaný zber podpisov na referendum o predčasných voľbách.

„Vládna koalícia k tomuto nedemokratickému a nedôstojnému cirkusu, ktorý chce predviesť niekoľkominútovým tichým hlasovaním, opozičných poslancov nepotrebuje. Preto Smer-SD odporúča svojim poslancom, aby využili inštitút politickej obštrukcie a na schôdzi sa nezúčastnili," informoval o postoji strany jej hovorca Ján Mažgút.

Pozrite si reportáž o tom, ako hlasovanie dopadlo:

 


VIAC Z Domáce