28. 12. 2020 14:06 , článok bol aktualizovaný 28. 12. 2020 19:16 | BRATISLAVA/zg, TASR

Poslanci schválili novelu, ktorá umožní predĺženie núdzového stavu o 40 dní

Prezidentka už ju podpísala

Novinári sledujú mimoriadnu schôdzu.
Novinári sledujú mimoriadnu schôdzu. Foto: TASR
Opatrenia v rokovacej sále parlamentu.
Boris Kollár si prezerá pripravenú rokovaciu sálu parlamentu.
Opatrenia v rokovacej sále.

Poslanci 91 hlasmi schválili novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorá umožní opätovné predlžovanie núdzového stavu o 40 dní. Ak by to tak nebolo, skončil by sa v utorok (29. 12.). Proti návrhu hlasoval Martin Čepček, zdržala sa Katarína Hatráková a nehlasoval Ján Kerekréti (všetci OĽaNO). Novelu podvečer podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

V súvislosti s ochorením koronavírusu museli upraviť rokovaciu sálu parlamentu. Oddelili časti igelitovou fóliou, aby pozitívni poslanci na COVID-19 neprišli do kontaktu so zdravými.

 

O ospravedlnenie požiadali poslanci Smer-SD, ĽSNS, ako aj neparlamentnej strany Hlas - sociálna demokracia.

Reakcie na mimoriadnu schôdzu

Slovensko potrebuje núdzový stav, preto sa zišli poslanci na mimoriadnej schôdzi, nie pre papalášizmus. Na pondelkovej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Na najbližšiu schôdzu chce strana Za ľudí predložiť novelu rokovacieho poriadku, aby mohli poslanci hlasovať aj on-line.

"Dnes je 106 úmrtí na COVID-19. Preto sa zišlo plénum NR SR. Lebo ľudia umierajú na COVID-19 a Slovensko potrebuje ústavne nespochybniteľný núdzový stav. Nikto z nás nie je z tohto nadšený. Nikto z vedenia NR SR nie je nadšený z toho, že sa parlament musí stretávať počas Vianoc," skonštatoval Šeliga s tým, že treba riešiť aktuálne problémy. Dodal, že strana Za ľudí neprišla s nápadom riešiť situáciu s karanténou poslancov vydaním vyhlášky hlavného hygienika, ktorá aj pozitívnym poslancom umožnila prísť na hlasovanie.

Na najbližšiu schôdzu NR SR chce klub Za ľudí pripraviť novelu rokovacieho poriadku, ktorá umožní online hlasovanie poslancov. Po jej prijatí by sa mala podľa neho zrušiť výnimka hygienika. "Áno, je to drahé, stojí to milión eur. Na druhej strane, keď to zvládol európsky parlament, iné parlamenty, musí to zvládnuť aj slovenský parlament. Táto situácia nám ukazuje, že to potrebujeme," podotkol Šeliga. Priblížil, že sumu im komunikovalo vedenie NR SR. Poukázal na potrebu prijať bezpečné a efektívne riešenie. Poukázal aj na časté zlyhanie hlasovacích zariadení v NR SR, tie by bolo podľa neho tiež treba obmeniť.

Opozičná strana Smer-SD bude zvažovať podanie trestných oznámení na poslancov, ktorí sú pozitívni na ochorenie COVID-19 a prišli na rokovanie. V tejto súvislosti plánuje osloviť aj Ústavný súd a generálnu prokuratúru.

„Porušujú paragraf o šírení nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby alebo paragraf o všeobecnom ohrození,“ zdôraznil podpreseda strany Ľuboš Blaha s tým, že v prípade preukázania viny sú trestné sadzby počas trvania núdzového stavu od štyroch do desať rokov. Blaha pripomenul, že v minulosti sa museli poslanci preukazovať negatívnymi testami na ochorenie COVID-19, inak by neboli pustení do sály.

Prečítajte si aj: Fico hovorí o fašizme, Cigániková sľubuje bezpečnosť

Blaha zopakoval nesúhlasný postoj Smeru-SD k ústavnému zákonu o bezpečnosti štátu. „Je to prejav čistého fašizmu. To, že bude môcť vláda donekonečna posúvať núdzový stav, je nevídané v akomkoľvek právnom štáte a parlamentnej demokracii,“ dodal. Zároveň uviedol, že núdzový stav je predlžovaný pre to, aby boli ľudia oberaní o ich ústavné práva, nemohli protestovať a aby mohla vláda robiť verejné obstarávania bez súťaže. Tiež, aby mohli byť šikanovaní lekári a zdravotníci.

Schválené zmeny v zákone

Vládny kabinet zdôvodnil novelizáciu poznatkami z praxe. Hovorí, že nemožno objektívne vyriešiť situáciu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu počas núdzového stavu, ktorý podľa doteraz platného zákona mohol trvať najviac 90 dní.

Opakované predĺženie núdzového stavu bude po novom musieť odobriť parlament, a to najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Má to byť "ústavná poistka" v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike. Takáto poistka má byť zavedená aj pri vyhlásení opätovného núdzového stavu.

Ustanoviť sa majú tiež obmedzenia a povinnosti pre núdzový stav vyhlásený z iného dôvodu ako z dôvodu ohrozenia života a zdravia v súvislosti so vznikom pandémie.
Okrem iného sa upravia obmedzenia nedotknuteľnosti osoby, jej súkromia a obmedzenia slobody pohybu a pobytu. Vo väčšej miere majú zodpovedať potrebám prijímať efektívne opatrenia znižujúce pohyb obyvateľstva, a tým spomaliť šírenie infekčnej choroby v štádiu pred vznikom pandémie alebo v priebehu jej šírenia.

Záber na mimoriadnu schôdzu parlamentu.
Záber na mimoriadnu schôdzu parlamentu. Foto: TASR
 

Plénum v pondelok schválilo aj pozmeňujúci návrh Miloša Svrčeka (Sme rodina). Po novom tak bude možné uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie poskytovania sociálnych služieb a vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v čase núdzového stavu. Argumentuje tým, že v čase pandémie sa ukázala potreba zabezpečiť adekvátnu pomoc klientom v zariadeniach sociálnych služieb či klientom krízovej intervencie, domácej opatrovateľskej služby a podobne. V Zbierke zákonov sa bude po novom zverejňovať i uznesenie NR SR o retihabícii predĺženia núdzového stavu alebo jeho opätovného vyhlásenia.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh Milana Vetráka (OĽANO). Po novom bude v zákone explicitne zakotvené, že núdzový stav možno vyhlásiť aj na celom území SR. Vetrák hovorí, že doteraz to nebolo jasné a nezhodovali sa na tom ani všetci odborníci.

Poslanci v súvislosti s novelou ústavného zákona o bezpečnosti štátu v pondelok schválili aj novelu zákona o Ústavnom súde SR. Rovnako o nej rokovali zrýchlene. Cieľom novely je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR.

Novelu poslanci odsúhlasil po tom, ako hlasovanie dvakrát preložili. Dôvodom bol nedostatok poslancov vládnej koalície pre karanténu. Na odsúhlasenie ústavnej novely totiž treba 90 hlasov poslancov. Dostatok poslancov koalícia nazbierala po tom, ako hlavný hygienik SR udelil výnimku poslancom NR SR, ministrom či prezidentke SR pracovať aj v prípade, ak sú pozitívni na ochorenie COVID-19. Splnené museli byť viaceré podmienky. V pléne NR SR boli pozitívni poslanci aj poslanci z karantén oddelení fóliou, zabezpečené mali respirátory a samostatný vchod.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce