29. 12. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pozreli sme sa na to, či hrozí pozitívnym poslancom za igelitom trestné stíhanie

Vyhlášku hlavného hygienika dal preveriť generálny prokurátor.

Záber na mimoriadnu schôdzu parlamentu.
Záber na mimoriadnu schôdzu parlamentu. Foto: TASR

Hrozí poslancom s Covidom trestné stíhanie za šírenie nebezpečnej choroby? Opozícia ich vyzývala, aby na včerajšie hlasovanie nešli a niektorí chcú podávať aj trestné oznámenie. Vyhlášku hlavného hygienika, ktorá to umožňuje, dal preskúmať už aj generálny prokurátor.

Vyhláška umožňuje od nedele prezidentke, ministrom, poslancom národnej rady či generálnemu prokurátorovi pracovať aj v prípade pozitívneho testu. Opozícii sa ale nepáči, že prišla deň pred hlasovaním o predĺžení núdzového stavu. Poslancov s pozitívnym testom vyzval predseda opozičného Smeru Robert Fico, aby nikam nešli a neriskovali väzenie.

Aj medzi koaličnými poslancami boli takí, ktorí by v prípade nákazy z domu nevyšli. Šesť poslancov, ktorí prišli z karantény, napokon hlasovalo. Predseda parlamentu Boris Kollár ubezpečoval, že sa budú držať vyhlášky hlavného hygienika, prídu s respirátorom, rukavicami, zahlasujú za igelitom a odídu.

To, či vyhláška hlavného hygienika nie je v rozpore so zákonom, dal preveriť generálny prokurátor Maroš Žilinka. Stotožňuje sa s názorom prezidentky, že takéto zmeny sú zjavne účelové.

Budú ale pozitívni poslanci stíhaní? Odborníčka na trestné právo hovorí, že vyhláška je menej než trestný kódex. Preto podľa nej treba preskúmať, či nebola naplnená skutková podstata trestného činu. No tá by bola podľa všetkého naplnená iba vtedy, ak by si infikovaní poslanci stiahli rukavice alebo rúška, prípadne, ak by roztrhali igelit a úmyselne vtrhli do sály.

Pozitívni poslanci nie sú jediní, kto má výnimku. Takto fungujú zdravotníci či pracovníci v oblasti energetiky a tepelnej energetiky. Do práce idú aj s pozitívnym testom, musia byť ale bezpríznakoví.

Viac sa dozviete z reportáže Braňa Tomagu.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce