30. 12. 2020 16:09 , článok bol aktualizovaný 30. 12. 2020 20:02 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský (†51) zomrel

Manželka bola pri jeho lôžku od utorkovej noci.

Milan Lučanský.
Milan Lučanský.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý sa v utorok pokúsil vo väzbe o samovraždu, zomrel. Na sociálnej sieti to potvrdila rodina aj viacerí politici.

"Žiadne slová nedokážu vyjadriť smútok, ktorý prežívame za tak veľkým človekom, akým bol," napísala rodina.

Lučanský v nemocnici nebol sám. "Manželke bol umožnený kontakt v nemocnici od nočných hodín včerajšieho dňa, pričom podľa informácií dozorujúceho prokurátora pri jeho lôžku zotrvala aj počas dnešného dňa," povedala hovorkyňa generálnej prokuratúry.

 

Úmrtie potvrdil aj rezort spravodlivosti. "Dnes o 15.55 h ošetrujúci lekár konštatoval smrť pána Milana Lučanského hospitalizovaného vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov. Je nám to nesmierne ľúto, rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť," uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Čítajte tiež: Šéf ZVJS Milan Ivan odstúpil po samovražde Milana Lučanského vo väzbe

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) vyjadril ľútosť a úprimnú sústrasť rodine policajného exprezidenta.

Uviedol, že obvinenie a následná väzba Milana Lučanského bolo preňho prekvapením. „Bol výraznou zmenou k lepšiemu voči policajnému prezidentovi Gašparovi,“ napísal Matovič s tým, že plne dôveruje elitným vyšetrovateľom, dozorujúcej prokuratúre a súdu.

Úprimnú sústrasť rodine vyjadrilo aj Matovičovo OĽaNO. Uviedlo, že plne podporuje dôsledné vyšetrenie okolností tohto tragického prípadu. "Zároveň odmieta bezohľadné zneužívanie tejto osobnej tragédie predstaviteľmi starého a nového Smeru na svoj politický boj," dodalo v stanovisku.

Fico: Táto smrť bude mať dopad na vývoj politiky

Šéf opozičného Smeru Robert Fico sa vyjadril, že prípad smrti policajného exprezidenta bude mať ďalekosiahly dopad na vývoj slovenskej politiky.

"Smer-SD nechápe, čo pani Kolíková ešte robí na ministerstve spravodlivosti, prečo minister vnútra nezačal prešetrovať zodpovedných vyšetrovateľov z NAKA," doplnil. Vládu kritizuje aj za to, že sú posielaní ľudia do väzby bez dôvodov a na základe udaní nedôveryhodných kajúcnikov.

Kritizuje, že zodpovední politici, prokurátori a novinári nie sú pri smrti Lučanského ticho. "Toto si generál Lučanský za svoj celoživotný boj so skutočnou, nie vymyslenou, mafiou naozaj nezaslúži," zdôraznil.

Strana HLAS - SD vyslovila ľútosť nad tragickou smrťou Lučanksého a vyjadrila sústrasť jeho rodine. Zároveň trvajú na vyvodení dôsledkov zo vzniknutej situácie. Vo videu vyjadril sústrasť aj líder strany Peter Pellegrini.

Po utorkovom pokuse o samovraždu bol Lučanský v kritickom stave prevezený do nemocnice. Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan po udalosti odstúpil zo svojej funkcie. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) oznámila, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu. Potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti.


VIAC Z Domáce