04. 01. 2021 09:54 | BRATISLAVA/TASR

Gröhling: Externé štúdium na vysokej škole sa bude krátiť

Externé aj denné štúdium bude mať rovnakú dĺžku, ako je to v zahraničí.

Univerzita Komenského v Bratislave
Univerzita Komenského v Bratislave Foto: TASR

Externé štúdium na vysokej škole, ktoré trvá dlhšie ako denné štúdium, sa bude krátiť. V rozhovore pre TASR to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Šéf rezortu školstva je rád, že k tejto zmene, ktorá bude zahrnutá v novele zákona o vysokých školách, prichádza.

„Externé aj denné štúdium bude mať rovnakú dĺžku, ako je to v zahraničí, teda tri roky na bakalárskom stupni štúdia a dva roky na magisterskom alebo inžinierskom stupni štúdia," ozrejmil minister školstva.

 

Škola bude podľa šéfa rezortu školstva zodpovedať za kvalitu štúdia a za to, aby zabezpečila požadovanú úroveň. „Externé štúdium sa začalo považovať za menej hodnotné s tým, že tam potrebujeme o jeden rok navyše. Toto je však problém vysokej školy. Nech sa postará o to, aby aj to externé vzdelávanie bolo natoľko kvalitné, že ho budeme vedieť realizovať v rámci piatich rokov. Kontrolu jeho kvality bude robiť akreditačná agentúra," dodal minister.

V súčasnosti platí, že externé štúdium na bakalárskom stupni trvá štyri roky a na magisterskom alebo inžinierskom stupni tri roky. Táto zmena platí od roku 2013 a mala priniesť vyššiu kvalitu vzdelania pre externých študentov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce