05. 01. 2021 10:40 , článok bol aktualizovaný 05. 01. 2021 15:37 | MICHALOVCE/TV Markíza

Kupujete cez internet? Petra dobehli podvodníci, banka vraj nemohla zasiahnuť

Miesto 55 eur mu stiahlo viac ako 750.

Petra dobehli podvodníci
Petra dobehli podvodníci Foto: TV Markíza

Ľudí opäť oberajú o peniaze SMSky od podvodníkov. Pri platení za tovar z e-shopu môžu zákazníka pripraviť aj o stovky eur. Banka upozorňuje, že takúto platbu zastaviť nemôže, aj keď na ňu klient upozorní.

 

Peter nakúpil pred Vianocami v e-shope vitamínové doplnky a chcel zaplatiť. V hotovosti pri doručení tovaru sa to nedalo, zvolil teda platbu kartou. SMSkou mu prišiel overovací kód, na základe ktorého banka peniaze uvoľnila. Že niečo nie je v poriadku si všimol, keď mu o niekoľko minút prišiel ďalší overovací kód a z účtu mu odišla oveľa vyššia suma.

„761 eur namiesto 55,73," uviedol Peter.

Asi do 15 pätnástich minút vraj bol na pobočke svojej banky a žiadal, aby platbu zastavili. Povedali mu, že aj keď už z jeho účtu peniaze odpísali a druhej strane ich ešte nepreviedli, platbu zastaviť nevedia.

„A prečo, ak som upozornil včas, že je podozrenie na podvod, tieto peniaze nemohli stopnúť, vrátiť mi ich na účet, ale prečo vlastne tá platba musela byť prevedená?" pýta sa Peter.

„Klient zadaním bezpečnostného kódu z SMSky potvrdzuje správnosť platby. Pokiaľ transakcia prebehne takýmto spôsobom, my ako banka nevieme túto platbu reklamovať. Automaticky je nám reklamácia u obchodníka alebo kartových spoločnosti zamietnutá a teda peniaze nie sú vrátené," uviedla hovorkyňa banky Lýdia Žáčková.

Kartu zablokovali a odporučili mu, aby sa obrátil na e-shop, v ktorom nakupoval a podal trestné oznámenie na polícii. Podľa odborníka posielanie takýchto podvodných SMSiek nie je náhodné.

„Myslím si, že to bude na strane toho e-shopu, že si niekto dal tú robotu a odchytil ich komunikáciu so zákazníkmi," vysvetlil odborník na IT technológie Ondrej Macko.

V e-shope nám povedali, že doposiaľ takýto prípad nemali. Vylúčili aj útok hackerov, ich platobná brána je vraj dostatočne bezpečná. Odborník ale tvrdí, že podvodné správy sa dajú veľmi ľahko odhaliť.

„Od banky ten výzvový kód, ktorý prichádza, tak tam je napísané, že komu platím, koľko platím a tam je následne aj kód. A keď si to celé prečítam, tak vtedy už viem, že či to chcem zaplatiť alebo či to nechcem zaplatiť," dodal Macko.

Odborník radí, aby ste sa pri platení nikam neponáhľali a ak údaje v potvrdzovacej SMSke nesedia s tými, ktoré sú v objednávke, nič nepotvrdzujte, inak to pocítite na svojej peňaženke.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce