05. 01. 2021 17:56 | KOZÁROVCE/TV Markíza

Stratil sa pes - cestovateľ, ktorý pochodil miesta, kam sa nedostane ani bežný človek

Asmana na smrť vystrašila zábavná pyrotechnika.

Stratený osemročný Asman.
Stratený osemročný Asman. Foto: TV Markíza

Je jedným zo stoviek psov, ktoré na smrť vystrašila zábavná pyrotechnika. Pochodil miesta, kam sa nedostane ani bežný človek. Napokon sa stratil doma, kde to pozná.

Dnes už osemročného Asmana si Tibor Kovalčík a Veronika Šustáková z Kozároviec vzali pred piatimi rokmi z útulku. Keď sa vybrali na cestu po Škandinávii, ktorá trvala pol roka, cestoval s nimi a bol tam ako člen rodiny. Cestovali obytnou dodávkou, s ktorou boli viackrát v Rumunsku, Poľsku či okolitých krajinách.

„Toto je ten najväčší paradox, že ten pes prešiel polku Európy, nachádzal sa na miestach, kam sa ani bežný človek nedostane,“ hovorí členka Útulku Levice -Šťastný domov Renáta Kabátová.

Majitelia ho nechali na pol hodinu doma, keď sme sa vrátili, tak Asman tam nebol. Pes počuje 50-krát silnejšie ako človek a vyvoláva to v ňom pocit dezorientácie.

„Asman sa hľadal v okolitých obciach fyzicky, bolo to od nás desať dobrovoľníkov na piatich autách. Možnože to bola najväčšia hľadacia akcia, akú som zažila,“ hovorí Kabátová.

Aktivisti útulku sú presvedčení, že ak by ľudia počas sviatkov rešpektovali nariadenia miest a obcí a používali pyrotechniku iba v hodinách, ktoré sú na to vymedzené, majitelia psov by ich v tom čase dokázali ustrážiť.

„Ale keď sa strieľa týždeň pred a týždeň po, tak je to fakt náročnejšie a tie zvieratá vážne prežívajú paniku,“ tvrdí Asmanova majiteľka.

Psov, ktoré počas sviatkov vystrašili výbuchy zábavnej pyrotechniky, je veľa. Kabátová verí, že oslavy nového roka by mohli byť v budúcnosti už ekologickejšie, aby zvieratá netrpeli.

Reportáž spracoval Karol Mindák.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce