07. 01. 2021 09:33 , článok bol aktualizovaný 07. 01. 2021 10:22 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

„Milan vždy dodržiaval pravidlá. Uctime si ho tak, že ich dodržíme," povedal pred pohrebom šéf polície

Na poslednú rozlúčku s Milanom Lučanským sa vraj chystajú davy ľudí. Polícia pripravuje opatrenia.

Fotografia a zapálené sviečky pred Prezídiom Policajného zboru na Račianskej ulici v Bratislave.
Fotografia a zapálené sviečky pred Prezídiom Policajného zboru na Račianskej ulici v Bratislave. Foto: TASR

Rodina a najbližší príbuzní povedia v piatok (8.1.) posledné zbohom bývalému policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému. Podľa medializovaných informácií by sa posledná rozlúčka mala konať popoludní v rímskokatolíckom kostole v rodnej Štrbe a môžu ju sprevádzať problémy.

Okrem blízkych by si pamiatku Milana Lučanského chceli prísť uctiť aj jeho kamaráti a niektorí policajti, ktorí s ním roky spolupracovali. A prísť by chceli aj rodáci z obce, s ktorými vyrastal. O účasť na pohrebe prejavila záujem aj jeho bývalá kolegyňa a exministerka vnútra Denisa Saková. Na sociálnych sieťach dokonca koluje množstvo výziev, ktoré nabádajú ľudí vyjsť do ulíc a vyjadriť tak svoju nespokojnosť aj s touto vládou.

Dočasný policajný prezident Peter Kovařík dnes oznámil, že na Slovensku sa sprísňujú kontroly a polícia pripravuje opatrenia aj pred piatkovým pohrebom exprezidenta Lučanského.

„Pripravujeme špecifické opatrenia, aby sme zamedzili tomu, aby došlo k zneužitiu jeho pamiatky." Konkrétnejšie ich nechcel špecifikovať.

 

Kovařík povedal, že opatrenia chce polícia urobiť „veľmi slušným a úctivým spôsobom aj vo vzťahu k rodine Milana Lučanského".

„Jedna cesta je zabezpečenie pravidiel, druhá je ignorovať ich," dodal Kovařík s tým, že sám Lučanský by nesúhlasil s tým, aby jeho pamiatka bola uctená spôsobom, ktorý nie je v súlade so zákonom. „Najlepším spôsobom, ako si ho uctiť, je dodržiavať pravidlá," povedal Kovařík.

Vyzval ľudí, ktorí nemajú oprávnenie zúčastniť sa poslednej rozlúčky, aby tam nešli. V aktuálnej krízovej situácii je podľa Kovaříka vážnym porušením práva, ak niekto vyzýva na porušovanie opatrení. Informoval, že polícia už preveruje konkrétnych ľudí, ktorí tak robia alebo šíria nenávistné prejavy.

Vážna pandemická situácia na Slovensku umožňuje účasť na pohreboch, teraz už aj exteriéri, na maximálne 6 ľudí. Rodina však môže požiadať aj o výnimku.

V čase začiatku výkonu obradu by museli mať všetci účastníci negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19, nie starší ako 12 hodín, a zároveň by musel byť obrad ohlásený na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva, a to najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, s presným určením času a miesta jeho konania.

Kovařík v tejto súvislosti informoval, že polícia bude kontrolovať, či ľudia na poslednej rozlúčke majú negatívne testy. „Nebude pritom stačiť ukázať esemesku," varoval.

Spomienkové akcie sa očakávajú v Bratislave pred Úradom vlády, pred Prezídiom Policajného zboru v Bratislave a na námestí SNP v Banskej Bystrici. Pochod za Lučanského má byť vraj aj v Prahe na Václavskom námestí.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce