Live
Sledujte NAŽIVO: Finálne výsledky skríningu určili, ktoré okresy si zopakujú testovanie
Sledujte tu
11. 01. 2021 16:15 , článok bol aktualizovaný 11. 01. 2021 18:33 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Matovič ohlásil ďalšie plošné testovanie, uskutočniť by sa mohlo budúci víkend

Naznačil, že nateraz nie je dôležité odvolať Sulíka pre nenakúpené testy.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TASR

Premiér Igor Matovič oznámil, že Slovensko čaká ďalšie plošné testovanie. Prvé, celoslovenské kolo, by sa mohlo uskutočniť už budúci víkend. Následne sa budú testovať okresy, ktoré budú vykazovať vysokú pozitivitu a testovanie sa v nich bude opakovať, kým podiel pozitívnych neklesne pod 0,5. Dôvodov tohto kroku je aj to, že sa u nás môže v priebehu nasledujúcich týždňov veľmi rozšíriť nová mutácia koronavírusu.

Už v pondelok večer sa majú stretnúť zástupcovia strán, ktoré organizovali a budú organizovať testovanie. Podľa Matoviča je cieľom pripraviť pretestovanie tak, aby bolo čo najplynulejšie a neopakovali sa chyby z jesennej akcie celoslovenského testovania.

„Ak chceme dostať deti do škôl a nechceme zavrieť fabriky, musíme testovať. Je to jediná cesta z pekla, v ktorom sa nachádzame. Začalo by sa v najhorších okresoch. Ak to necháme na prírodu, budeme nešťastná krajina. A ja chcem, aby sme boli šťastná krajina," vyhlásil.

Matovič vyzval primátorov a starostov, ktorí sú schopní dohodnúť sa tak, ako Nitra a chcú spustiť tzv. predkolo testovania, môžu sa prihlásiť. „Kto nejde na test, nemôže ísť do práce alebo do prírody,“ doplnil.

Minister financií Eduard Heger oznámil, že Slovensko vďaka lockdownu príchádza o miliardu eur. Je presvedčený, že testovaním by sa mohla do 1. marca pandemická situácia upokojiť.

Matovič neodpovedal na otázku, či by OĽaNO podporilo prípadný návrh na odvolanie Richarda Sulíka v parlamente za to, že jeho rezort nenakúpil načas antigénové testy. Zároveň povedal, že rezortu hospodárstva chce zobrať úlohu nakúpiť antigénové testy. "To, čo je nakontrahované, tesne pred podpisom zmluvy necháme dobehnúť, tie ďalšie už rezort hospodárstva nebude nakupovať," dodal.

„Najjednoduchšie by bolo povedať áno, ale je pre mňa je dôležité zrealizovať plán plošného testovania. Chcem, aby ostal členom tímu,“ zdôraznil.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce