13. 01. 2021 08:24 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sneh zasypal takmer celé Slovensko, napadnú aj ďalšie centimetre

V oblasti Malých Karpát je momentálne 5 až 10 cm snehu.

Bežkári na Donovaloch.
Bežkári na Donovaloch. Foto: TASR/Ján Krošlák

Biela perina pokryla prevažnú časť Slovenska. Po stredajšom hustom snežení sa sneh udržal do rána dokonca aj na západe, najviac ho ale napadlo na severozápade. V oblasti Malých Karpát je momentálne 5 až 10 cm snehu. V priebehu dnešného dopoludnia sa ešte sneženie bude vyskytovať predovšetkým na krajnom východe. Výraznejšie sneženie sa očakáva aj na severozápade územia, informuje imeteo.sk.

Zrážky zasiahnu predovšetkým severozápadné regióny Slovenska a to konkrétne Žilinský a čiastočne aj Trenčiansky kraj. V týchto oblastiach preto počas celého dnešného dňa počítajte s výskytom snehových prehánok alebo občasného sneženia. Tie by mohli priniesť okolo 5 cm nového snehu.

V ostatných častiach Slovenska snežiť nebude. To sa ale zmení už nasledujúcu noc, kedy sa opäť rozsneží.

Cesty na Slovensku sú zjazdné, platia však viaceré výstrahy

Pre silné sneženie je obmedzená dohľadnosť na 100 metrov v lokalitách Turňa nad Bodvou, Ludvíkov Dvor, Košice, Milhosť a Haniska. Na cestách III. triedy v okolí Námestova si treba dávať pozor na snehové jazyky, na ceste I/66 - Sedlo Besník na snehové záveje. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na stránke zjazdnost.sk. Tiež upozorňuje, že na vlhkých a mokrých cestách sa pri nízkych teplotách môže vytvárať námraza až poľadovica.

Naďalej platia viaceré výstrahy prvého stupňa vydané Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ). Na snehové jazyky a záveje si treba dávať pozor v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. Poľadovica sa môže vyskytnúť najmä v okresoch západného Slovenska.

V stredu podvečer môže zároveň snežiť v niektorých okresoch Trenčianskeho, Banskobystrického a Žilinského kraja. Podľa meteorológov môže napadnúť desať až 15 centimetrov nového snehu. „Uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity - dopravu a pohyb osôb," uvádza SHMÚ.


VIAC Z Domáce