13. 01. 2021 10:30 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Harabinova strana mala splatiť veriteľom milión. Teraz im navrhla iné riešenie

Strana získala v minuloročných parlamentných voľbách necelé tri percentá, čím stratila nárok na dotáciu od štátu.

Vlasť - Právo pre každého.
Vlasť - Právo pre každého. Foto: TV Markíza

Strana Vlasť, ktorá neúspešne kandidovala v minuloročných parlamentných voľbách, si na tento účel požičala takmer milión eur.

Väčšine veriteľov sa zaviazala, že im peniaze vráti do 31. decembra minulého roka. Voľby sa však pre stranu skončili fiaskom v podobe 2,93 percenta hlasov, ktoré znamenali, že nemá nárok na dotáciu od štátu.

Logicky sa tak čakalo, že Vlasť jednoducho zbankrotuje a pôjde do likvidácie, no momentálne sa tak nedeje. Strana totiž tvrdí, že peniaze zatiaľ vracať nemusí, pretože ich od nej jednoducho nikto naspäť nepýta.

Ako píšu Aktuality, strana totiž svojich veriteľov vyzvala, aby netrvali na vrátení požičanej sumy a navrhla im, aby sa ich pôžičky v podstate zmenili na dary.

Podľa oficiálnej predsedníčky strany Anny Žatkovej, niekdajšej úradníčky volebného lídra strany Štefana Harabina na Najvyššom súde, im časť ľudí požičané peniaze skutočne darovala, bližšie čísla však neuviedla.

Odôvodňuje to aj tým, že niektorí veritelia sa vraj ešte vôbec nevyjadrili, a tak ich vyzvali opakovane.

Citovaný zdroj sa pokúsil spojiť aj s niektorými veriteľmi, väčšina z nich však prestala reagovať. Až na podnikateľa z východného Slovenska Mikuláša Košča.

Ten Vlasti požičal 100-tisíc eur, ktoré mal dostať späť do konca uplynulého roka. „Ja mám iné starosti teraz," reagoval a následne zložil telefón.

Vlasť na svojej webovej stránke priznáva pôžičky od takmer dvoch desiatok veriteľov v celkovej sume zhruba 970-tisíc eur. Viacerí z nich strane požičali okrúhlych 100-tisíc eur.

Financovanie Vlasti vyvolávalo množstvo otáznikov už pred voľbami a na viaceré podozrenia upozorňovala napríklad mimovládka Transparency International Slovensko.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce