Live
Sledujte NAŽIVO: Hnutie OĽaNO reaguje na návrh odvolania ministerky Kolíkovej
Sledujte tu
13. 01. 2021 16:33 , článok bol aktualizovaný 13. 01. 2021 20:09 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Premiér Matovič potvrdil, že na budúci týždeň bude plošné testovanie

Má sa uskutočniť na celom Slovensku.

Predseda vlády Igor Matovič.
Predseda vlády Igor Matovič. Foto: TASR

Premiér Igor Matovič potvrdil, že na budúci víkend (23. a 24.1.) sa uskutoční plošné testovania na koronavírus antigénovými testami. Má sa uskutočniť v každom okrese, o týždeň neskôr iba v tých najkritickejších.

Testovanie sa má opakovať dovtedy, kým pozitivita nebude pod 0,5 percenta. „Budem preferovať to, že certifikát bude vstupenka do práce," konštatoval s tým, že po prvom kole testovania nemajú ľudia „snívať" o otvorených obchodoch.

Matovič chce, aby samosprávy urobili na testovanie presný časový harmonogram podľa abecedy obyvateľov miest a obcí. Podľa jeho slov sa tak dá predísť zbytočným zdravotným problémom ľudí.

 
 

Na celoplošné testovanie je potrebných 2 000 zdravotníkov z praxe. Čo je sedemkrát menej, ako ich bolo potrebných v novembri. Premiér ďalej zdôraznil, že na testovanie je celkovo potrebných približne 4 000 zdravotníkov, ale 2 000 z toho budú študenti medicínskych odborov.

V súvislosti s vyčerpaním zdravotníkov na testovanie Matovič tvrdí, že to sú "povrchné, emocionálne praktiky a manipulácie". Pripomenul, že ani jeden zdravotník nebol počas prvého celoplošného testovania v odberovom mieste nasilu a nebude musieť byť ani v tom avizovanom.

„Zákon je postavený tak, že teraz môžeme to odberové miesto robiť s jedným zdravotníkom," poznamenal predseda vlády. Na budúcovíkendové testovanie odhaduje Matovič 4 000 odberových miest, ktoré sa spravia popri už existujúcich mobilných odberových miestach.

Remišová: Ako bude vyzerať testovanie ešte nie je známe

Ako má vyzerať avizované plošné testovanie, podľa slov líderky strany Za ľudí Veroniky Remišovej ešte nie je známe. „Táto otázka bude zajtra predmetom rokovania vlády,“ ozrejmila. Podľa jej slov je potrebné v súvislosti s plošným testovaním počúvať samosprávy.

Okrem testovania, ktoré je jedným z nástrojov na zvládanie pandémie, vyzýva strana na masívnu osvetovú kampaň, „aby ľudia presne vedeli, aké pravidlá majú dodržiavať, ako majú chrániť seba a svoje rodiny“.

Najväčší počet ľudí sa nakazí podľa Remišovej v práci a v rodinách. „V práci sa tomu dá predísť tak, že sa budú zamestnanci na pravidelnej báze testovať,“ podotkla.

Matovič zopakoval kritiku na adresu ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý tvrdil, že na pondelkovom (11. 1.) rokovaní nesúhlasil s plošným testovaním. Neskôr sa Sulík za svoje vyjadrenia ospravedlnil. „Vedel, čo je cieľom štvorhodinového stretnutia. Prijímam ospravedlnenie, nahrávka je vonku. Bol by som rád, aby to bola bodka za Richardom Sulíkom,“ konštatoval.

Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že došlo k nedorozumeniu a jeho kolegovia z vlády ho zle pochopili. Na rokovaní kabinetu súhlasil len s plošným testovaním a cez víkend v najzamorenejších okresoch, nie s celoplošným testovaním. Vláda v stredu (13. 1.) zverejnila nahrávku z pondelkového rokovania vlády,  na ktorej sa rozhodlo o plošnom testovaní.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce