13. 01. 2021 10:55 , článok bol aktualizovaný 13. 01. 2021 17:10 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Zverejnili nahrávku, na ktorej Sulík podporil plošné testovanie. Ospravedlnil sa, vraj išlo o nedorozumenie

Popoludní vláda zverejnila zvukovú náhravku z časti pondelkového zasadnutia.

Richard Sulík.
Richard Sulík. Foto: TASR

Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že došlo k nedorozumeniu a jeho kolegovia z vlády ho zle pochopili. Na pondelkovom (11. 1.) rokovaní kabinetu súhlasil len s plošným testovaním a cez víkend v najzamorenejších okresoch, nie s celoplošným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19.

Sulík priznáva, že ostatní členovia vlády sú oprávnene prekvapení, že hovorí niečo iné na rokovaní kabinetu a niečo iné na verejnosti.

„Premiér Igor Matovič sa na rokovaní opýtal, či súhlasíme s celoplošným masívnym testovaním a vzápätí pokračoval, že tento víkend by sa začalo testovať v najpostihnutejších okresoch. Nato som mu skočil do reči a povedal, áno, s tým súhlasíme. Mal som však na mysli najpostihnutejšie okresy," priblížil vicepremiér s tým, že jeho kolegovia to pochopili tak, že súhlasí aj s celoplošným testovaním. „Došlo k nedorozumeniu, kolegom som sa ospravedlnil," skonštatoval Sulík.

V prípade testovania odporúča minister počúvať odborníkov, poučiť sa z minulosti a vylepšiť postup. Premiér podľa neho pripustil, žeby sa celoplošné testovanie mohlo realizovať posilnením mobilných odberových miest. „S tým plne súhlasíme," deklaroval Sulík.

Otázne však podľa jeho slov ostáva, čo nastane, ak sa niekto na testovaní nezúčastní. Podpredseda vlády vidí omnoho dôležitejší zmysel v testovaní zamorených okresov.

Sulík deklaruje, že na Slovensku bude dostatok testov. Minulý týždeň ich prišlo 2,6 milióna a tento týždeň má prísť rovnaký počet. V hre je aj možnosť nakúpiť ďalších päť miliónov testov, ktoré by mohli prísť do niekoľkých dní. "Na testoch to istotne nestroskotá," povedal vicepremiér.

 

Zverejnenie nahrávky ministri zo strany Za ľudí nepodporili. Podľa vicepremiérky a líderky Veroniky Remišovej zvukový záznam má ozrejmovať postoje jednotlivých členov vládneho kabinetu k plošnému testovaniu.

„Nemyslím si, že je správne zverejňovať tieto nahrávky. Potom ozaj vyzeráte ako v talianskom manželstve, keď si musíme takýmto spôsobom dokazovať, kto mal pravdu,“ doplnila Remišová s tým, že komunikácia členov vlády by mala byť konzistentná.

 Sulíkovo správanie nepovažuje za korektné ani minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). „Keď niekto takýmto spôsobom funguje, pre mňa to je klamstvo," skonštatoval.

Na viaceré novinárskej otázky nereagoval, vrátane nákupu antigénových testov. Chce sa k nim vyjadriť vo štvrtok (14. 11.) na tlačovej besede.

Otázka v súvislosti s plošným testovaním začína cca 0:30, Sulíkov súhlas cca 1:20 min.

 

Stanoviská pred rokovaním vlády

Sulík bol na pondelkovej vláde za celoplošné testovanie v súvislosti s novým koronavírusom. Povedal to pre zasadnutím kabinetu minister obrany Jaroslav Naď. „On explicitne povedal, že je za návrh predsedu vlády," poznamenal Naď.

Pokračuje, že následne sa z médií dozvedel, že Sulík je proti plošnému testovaniu. „Stalo sa to x-krát, na vláde bolo povedané niečo, čo bolo potom mediálne prezentované inak zo strany Sulíka," hovorí minister obrany s tým, že jeho "to už prestáva baviť".

Popoludní padlo rozhodnutie, že vláda zverejní zvukovú nahrávku z časti pondelkového (11. 1.) rokovania kabinetu, ktorá sa týkala plošného testovania na nový koronavírus. Schválenie tohto návrhu zverejnil kabinet ako dodatočne dodaný bod stredajšieho rokovania.

Minister obrany SR Jaroslav Naď.
Minister obrany SR Jaroslav Naď. Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

Zverejnenie časti zvukového záznamu zo 65. rokovania (pondelkového, pozn.) vlády navrhol na Naď. Už pred rokovaním kabinetu novinárov informoval, že iniciatívne otvorí otázku, ktorá sa týka vyjadrovania Sulíka, vrátane zámeru ďalšieho plošného testovania.

Na zverejnenie zvukového záznamu reagoval na sociálnej sieti aj Igor Matovič tvrdiac, že lož nemôže byť donekonečna pracovným nástrojom.

Opäť Skritizovala Sulíka. „Bohužiaľ, stalo sa pravidlom, že náš kolega na vláde hovorí niečo úplne iné, ako následne komunikuje v médiách. Naposledy o tom, ako je jeho strana veľmi veľmi proti celoplošnému testovaniu. Čo je lož," napísal.

Konštatoval, že vláda urobila precedens a zverejní zvukovú nahrávku zo záveru rokovania vlády z pondelka, z ktorého by to malo byť zrejmé. „Sám som zvedavý na presný záznam," dodal.

Sulík: V celoplošnom testovaní nevidíme žiaden zmysel, ale mrhanie zdrojmi

Premiér Igor Matovič (OĽANO) na margo Sulíka pre rokokovaním vlády povedal, že "narába s pravdou svojským spôsobom". Avizoval, že sa o tom budú ministri rozprávať na vláde. „Raz a navždy to treba nejako rozseknúť. Takto sa fungovať nedá," skonštatoval.

Naď zároveň informoval, že plošné testovanie by najbližšie víkendy malo prebiehať v gescii samospráv.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce