15. 01. 2021 07:54 , článok bol aktualizovaný 15. 01. 2021 16:41 | BRATISLAVA/zg, TASR

Vláda tému testovania neuzavrela: Matovič názor nemení, Sulík hovorí o blížiacom sa kompromise

Definitívne sa má rozhodnúť v sobotu.

Premiér Igor Matovič, v pozadí minister hospodárstva Richard Sulík.
Premiér Igor Matovič, v pozadí minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: TASR

„Moje stanovisko je nemenné, rovnako aj priorita životy a zdravie." Vyhlásil to po prerušení mimoriadneho rokovania vlády premiér Igor Matovič, ktorej zasadnutie bude pokračovať v sobotu (16. 1.) popoludní. Kabinet má prijať rozhodnutie, či bude plošné testovanie.

„Je naším cieľom, aby sme v ťažkej situácii ťahali za jeden povraz a na konci bolo jedno spoločné rozhodnutie. Nemôže ísť o percentá popularity, ale o zdravie ľudí. Naozaj by som každému starostovi a primátorovi odporučil, aby sa poctivo pripravovali na plošné testovanie na budúci víkend," zdôraznil.

Premiér priznal, že ak by bolo testovanie naozaj masívne a týkalo by sa celej krajiny, "máme testov len tak-tak", na prípadné ďalšie kolá bude potrebné testy dokúpiť. "Zajtra sa rozhodneme, kto to nakúpi," povedal smerom k sobotňajšiemu rokovaniu.

Verí, že fungovanie koalície nie je v súčasnosti reálne ohrozené, opakuje však želania, "aby si koaličný partner uvedomil, že toto nie je obdobie na naháňanie percent".

Zopakoval, že v dnešnej pandemickej situácii je „do neba volajúce" otvárať reštaurácie.

Pred ním minister hospodárstva Richard Sulík konštatoval, že sa výrazne posunuli. „Blížime sa k rozumnému kompromisu. Vláda mala iba jeden bol, a to aby sme prijali uznesenie ako riešiť pandemickú situáciu na Slovensku," konštatoval.

Uznesenie pripraví vicepremiér Štefan Holý, koaličné strany do sobotňajšieho popoludnia budú mať čas na jeho preštudovanie.

Vicepremiér potvrdil, že SaS predstavila aj svoj návrh riešení. „Vypočul si ho, dôrazne sme pritom argumentovali," priblížil Sulík, ako sa k tomu postavil premiér Igor Matovič. Podrobnosti však prezradiť nechcel.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) verí "vo výsledok, v ktorom budú ministri jednotní", s dosiahnutím konsenzu ráta aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Vicepremiérka a ministerka pre informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) oznámila, že sa na rokovaní nedohodli na materiáli, ktorý sa im predostrel, novú verziu by mali dostať v piatok podvečer. Remišová kritizovala fakt, že s materiálom oboznamovali ministri až priamo na rokovaní, odmietla aj niektoré návrhy v ňom obsiahnuté, napríklad podmieňovať pobyt 11-ročných detí vonku tým, že absolvujú testovanie s negatívnym výsledkom.

 

Vláda sa mala zaoberať návrhom plošného testovania na Slovensku, o ktorom informoval už v pondelok (11. 1.) premiér. Proti jeho návrhu sa však postavila otvorene SaS, ktorá podporuje testovanie v najpostihnutejších okresoch a pravidelné testovanie vo firmách.

Rovnako i strana Za ľudí sa prihovára za podporu pravidelného testovania vo firmách, zdôrazňuje aj nevyhnutnosť kapacitne rozšíriť možnosti mobilných odberových miest.

Proti plošnému celoslovenskému testovaniu sa postavili tiež odborníci, ktorí v súčasných poveternostných podmienkach a aj v súvislosti s prítomnosťou agresívnejšej britskej mutácie vírusu vidia v celoplošnom testovaní viac rizík ako benefitov. Upozorňujú taktiež na vyčerpanosť zdravotníckeho personálu a to, že testovanie by ohrozilo už i tak napätý stav s kapacitami lekárov a zdravotníkov, ktorí sa musia starať o narastajúci počet hospitalizovaných v nemocniciach.

Rokovanie sa pôvodne malo uskutočniť už včera (14.1.), ale na poslednú chvíľu ho zrušili. Podľa viacerých zdrojov mal rokovanie zrušiť priamo premiér Igor Matovič. Rozhodnúť sa na ňom malo o detailoch budúcotýždňového celoslovenského testovania. Podľa kuloárnych informácií s testovaním, okrem strany SaS, vraj nesúhlasia aj ďalší koaliční partneri.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce