19. 01. 2021 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Z pomoci nočná mora. Ozývajú sa nám podnikatelia, ktorí mesiace čakajú na financie z druhej vlny

Žiadosti si podali hneď, ako sa dalo, no na peniaze za október márne čakajú ešte aj koncom januára.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Viac peňazí a efektívnejšia pomoc pre tých, ktorí pre pandémiu koronavírusu prišli o príjmy. S takouto rétorikou vláda v novembri spustila nové kolo pomoci plus.

Za mesiace október a november môžu firmy a živnostníci žiadať peniaze do konca januára. Minister Milan Krajniak tvrdí, že kto sa poponáhľal, ich už má.

Mnohí živnostníci a podnikatelia však majú presne opačnú skúsenosť. Žiadosti si podali hneď, ako sa dalo, no na peniaze za október márne čakajú ešte aj koncom januára.

Trénerke Ivane z Popradu napríklad doteraz platbu neuvoľnili, lebo úrad nemal s ministerstvom vyjasnené podmienky pomoci.

Viacerí bratislavskí podnikatelia zase doplácajú na to, že úradníci zápasia s návalom žiadostí. Daniela, ktorá pred zatvorením prevádzok aranžovala kvety, doteraz nemá ani dodatok k zmluve z prvej vlny.

Ústredie práce hovorí, že všetky doterajšie zmluvy museli v druhej vlne nanovo prehodnotiť. Navyše, začala platiť povinnosť, že každý živnostník či „SRO-čka“, ktorá žiada o pomoc, musí byť po novom zapísaná v registri partnerov verejného sektora. To už narýchlo stihli v parlamente zmeniť. Vyplácanie dotácií by teda vraj už malo ísť hladko.

Doteraz už údajne stihli za október podporiť 54-tisíc subjektov, no napríklad v najhoršom pandemickom mesiaci minulého roka, v apríli, to bolo takmer 95-tisíc.

Viac v reportáži Alexandry Danilov.

 


VIAC Z Domáce