19. 01. 2021 20:17 | BRATISLAVA/TASR, rd

Mieri k nám posledné sneženie pred oteplením. Najväčšej nádielky sa dočkajú tieto časti Slovenska

Čaká nás tak odmäk, ktorý čerstvo napadnutý sneh roztopí.

Slovensko zasypal sneh.
Slovensko zasypal sneh. Foto: TASR

Na našom území opäť začína postupne snežiť. Zrážky prichádzajú z Česka a Rakúska. Nasledujúce hodiny treba na našom území počítať s celoplošným snežením, ktoré sa bude udržiavať.

Výnimkou budú podľa iMeteo len okresy juhozápadného Slovenska, kde by sa mali vyskytovať aj zrážky zmiešané, ktoré môžu aj namŕzať.

Do tejto oblasti sa totiž dostal teplejší vzduch, v dôsledku ktorého teploty v tejto časti nášho územia vystúpili nad bod mrazu.

Vo zvyšku krajiny však bude snežiť až do zajtrajšieho poludnia. Najviac snehu by malo napadnúť v oblasti Žilinského a Trenčianskeho kraja, a to od piatich do 10 centimetrov. Zvyšok krajiny sa musí uspokojiť len s dvomi až siedmimi centimetrami.

Sneženie by na krajnom východe, a predovšetkým v oblasti Vihorlatu, malo pokračovať aj v stredu počas dňa. Tu by mohlo napadnúť až okolo 15 cm nového snehu.

Zároveň sa treba pripraviť na to, že do našej oblasti začne prenikať teplý vzduch a teploty začnú stúpať nad nulu. Čaká nás tak odmäk, ktorý čerstvo napadnutý sneh roztopí.

SHMÚ vydal výstrahy

Sneženie, poľadovica, snehové jazyky či záveje aj vietor na horách potrápia veľkú časť Slovenska až do stredajšieho (20.1.) doobedia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred snežením platí až do stredy 6.00 h pre Košický a Prešovský kraj. Meteorológovia upozorňujú, že tu môže napadnúť desať až 15 centimetrov nového snehu.

Pre Bratislavský, Trenčiansky, Košický, Nitriansky a Trnavský kraj platí výstraha pred poľadovicou. Jej výskyt môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

So snehovými jazykmi a závejmi musia počítať obyvatelia Trenčianskeho, Košického, Nitrianskeho, Prešovského a Žilinského kraja. SHMÚ varuje, že tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity.

So silným vetrom na horách je nutné rátať v Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji.

Meteorológovia očakávajú výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu, prípadne v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.


VIAC Z Domáce