20. 01. 2021 16:09 | BRATISLAVA/TASR

Boj proti extrémizmu vnímam ako významný a o súdnej mape hovorím, uviedla Mária Kolíková

Zrušenie oddelenia extrémnej kriminality na ÚŠP by ho podľa nej oslabil.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: TASR

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vníma boj proti extrémizmu a kroky Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ako významné. Uviedla to po stredajšom rokovaní vlády v súvislosti s informáciami o možnom zrušení oddelenia extrémistickej kriminality na ÚŠP a oslabovaní boja proti extrémizmu.

"Vnímam boj proti extrémizmu a kroky, ktoré robila v poslednej dobe ÚŠP, ako významné pri stíhaní útokov na dôstojnosť človeka, ktorá súvisí s extrémistickými prejavmi. Myslím, že je to dôležité pre demokratickú spoločnosť. Je to aj v súlade s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva," povedala Kolíková.

Podotkla, že sloboda prejavu má nejaké hranice. Konečne podľa ministerky dozrela doba a trestné stíhania boli efektívne vedené od momentu, keď to prešlo pod špeciálnu prokuratúru.

Ministerka zároveň informovala, že sa o téme rozprávala s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. "Pochopila som, že má nejaké zmeny v organizačnej štruktúre a vníma dôležitosť a význam extrémizmu, aby voči nemu mali mechanizmy aj pri ochrane právneho štátu," poznamenala.

Konkrétny návrh organizačnej zmeny ešte nevidela, a tak je podľa nej predčasné sa k tomu vyjadrovať. Ak by sa boj proti extrémizmu mal presunúť na krajské prokuratúry, bola by na to potrebná zákonná zmena.

Informácie o možnom zrušení oddelenia extrémistickej kriminality považujú viacerí koaliční poslanci Národnej rady SR za zlú správu pre Slovensko. Informoval o tom Ondrej Dostál (SaS) s tým, že pod stanovisko sa podpísalo 26 poslancov zo štyroch koaličných klubov. Poukázali na množiace sa extrémistické útoky, či už fyzické alebo verbálne, ktoré je dôležité potláčať už v zárodku.

Žilinka odmieta medializované informácie o oslabovaní boja proti extrémizmu. Deklaroval, že ak by došlo k zlúčeniu niektorých oddelení aj na ÚŠP, neznamená to, že by sa prestala prikladať vážnosť boji s extrémistickou kriminalitou. Považuje za opodstatnené, aby túto agendu vykonávali prokurátori v rámci oddelenia organizovaného zločinu, terorizmu a extrémizmu. Hovorí o prepojenosti týchto oblastí a potrebe efektívnej práce.

O reforme súdnej mapy komunikujem

Kolíková považuje tvrdenia, že nekomunikuje o návrhu reformy súdnej mapy, prinajmenšom za zavádzajúce. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedla v reakcii na kritiku zo strany časti sudcov a príslušníkov ďalších právnických profesií.

"Nová súdna mapa je aj nástrojom boja proti korupcii. Nie je to jej cieľ, ale sekundárny efekt. Mám pocit, že sa niekto bojí, aby táto zmena nastala," podotkla.

Ako ďalej uviedla, spochybňovanie procesu tvorby novej súdnej mapy bez konkrétnych návrhov považuje za zástupný dôvod, ako zamedziť uskutočneniu zmien.

Zopakovala, že má u nej dvere otvorené každý, kto sa chce na pripomienkovaní návrhu podieľať. "Vnímam aj to, kto je pod listami podpísaný. Mrzí ma, že je tam veľa sudcov z Bratislavy. Každý, kto sa chce so mnou rozprávať a má k súdnej mape konkrétny návrh, je vítaný," dodala s tým, že v tejto súvislosti predĺžila lehotu na pripomienkovanie návrhu do konca februára.

Ministerka reagovala aj na takmer dve stovky sudcov, ktorí v otvorenom liste vyjadrili nedôveru predsedovi Súdnej rady SR Jánovi Mazákovi. "Za to niekoľkomesačné obdobie, keď je predsedom Súdnej rady, ukázal, že robí kľúčové rozhodnutia a kroky k tomu, aby Súdna rada bola funkčná," poznamenala s tým, že túto kritiku považuje za nedôstojnú.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce