21. 01. 2021 09:31 | STROPKOV/TV Markíza

V malých dedinkách na severovýchode Slovenska testujú ľudí zo sanitiek

Cez víkend im pomôžu aj desiatky poľských zdravotníkov.

Sanitky začali chodiť do dedín testovať ľudí.
Sanitky začali chodiť do dedín testovať ľudí. Foto: TV Markíza

Rozbehli sa do dedín. Dobrovoľníci Slovenského červeného kríža testujú na vidieku. Začali v stredu (20. 1.) a do nedele musia stihnúť desiatky obcí. Mobilné odberné jednotky majú všetko rozplánované do detailov

Dezinfekcia, ochranné obleky, rukavice, štíty, počítače, tlačiarne a samozrejme certifikáty a antigénové testy. Keď všetko naložili, pred siedmou vyrazili na cesty. V rukách mali presný harmonogram päťdňového skríningového testovania na severovýchode Slovenska. „Je to zatiaľ naša najväčšia logistická akcia, ktorú náš územný spolok zabezpečuje," konštatoval riaditeľ svidníckeho územného spolku Slavomír Sakalík.

V štyridsiatke obcí na to použijú dve ojazdené sanitné vozidlá, ktoré pred týždňom získali od bratislavskej záchranky. „Do danej obce príde tento mobilný odberový tím na tejto sanitke, kde sa vlastne v určenom čase, dajme tomu hodiny, alebo dvoch, pretestuje zhruba 50 - 100 občanov v danej dedine, keďže týchto dedín s takýmto počtom občanov je v našom okrese veľa," povedal prednosta stropkovského okresného úradu Peter Harvan.

Aj tie najmenšie obce na severovýchode vlani v novembri testovanie zvládli. Dokázali by to i teraz, no takto je to výhodnejšie. „Boli by však viac-menej problémy s odvozom odpadu, boli by to vyššie náklady čo sa týka elektriky, kúrenia miestností. Vďaka okresnému úradu, že sa o to postarali," hovorí starosta obce Potoky Milan Vavrek.

Vo väčších obciach sú dve až tri hodinky, v tých menších polhodinka, niekde hodinka. Záleží to od toho, koľko majú predpokladaný počet otestovaných obyvateľov.

Každú z dvoch osádok tvorí zdravotník, asistent, administratívny pracovník a vodič. Mestám a obciam na severovýchodnom Slovensku by cez víkend malo pomôcť aj 200 poľských zdravotníkov testovať na koronavírus.

Reportáž spracoval Pavol Sivák

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce