21. 01. 2021 17:13 | BRATISLAVA/zg

Zomrela herečka Dalma Špitzerová (†95), ktorá prežila holokaust

Za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd dostala aj štátne vyznamenanie.

Dalma Špitzerová pri preberaní Radu Ľudovíta Štúra II. triedy, ktoré je v roku 2016 udelil vtedajší prezident Andrej Kiska.
Dalma Špitzerová pri preberaní Radu Ľudovíta Štúra II. triedy, ktoré je v roku 2016 udelil vtedajší prezident Andrej Kiska. Foto: TASR

Vo veku 95 rokov zomrela vo štvrtok (21. 1.) herečka Dalma Špitzerová, ktorá prežila holokaust a a zapojila sa do protinacistického odboja. Hrala na Novej scéne a neskôr v kabarete Tatra revue, kde pôsobila až do jeho zrušenia na začiatku sedemdesiatych rokov. O jej skone informoval na sociálnej sieti jej vnuk Michael Szatmary.

Najprv som myslel, že to oznámim svetu až po nedeli ale vraj sa to patrí a treba. Dnes v noci v spánku vo vlastnej...

Uverejnil používateľ Michael Szatmary Štvrtok 21. januára 2021

Zdroj: Facebook/Michael Szatmary

Dalma Holanová-Špitzerová sa narodila sa 5. februára 1925 v Piešťanoch. Spolu s rodičmi a súrodencami žila v Liptovskom Mikuláši. V marci 1942, keď sa začali deportácie, ju otec presvedčil, aby odcestovala z Liptovského Mikuláša do Budapešti.

Podarilo sa jej tam nájsť ubytovanie aj prácu, stretla sa tam s obidvomi sestrami, ale napokon ich predsa len chytili. Ju deportovali do Užhorodu a neskôr sa dostala do zberného tábora v Novákoch. 29. augusta 1944 sa pridala k Slovenskému národnému povstaniu, pracovala v tlačovom oddelení partizánskeho hnutia. Jej rodičov s bratom zastrelili pár týždňov pred oslobodením.

Dalma Špitzerová preberá Rad Ľudovíta Štúra II. triedy z rúk prezidenta Andreja Kisku. (7. januára 2016)
Dalma Špitzerová preberá Rad Ľudovíta Štúra II. triedy z rúk prezidenta Andreja Kisku. (7. januára 2016) Foto: TASR
 

Po vojne sa vydala za známeho slovenského spisovateľa a novinára Juraja Špitzera, s ktorým sa zoznámila v Novákoch. Počas normalizácie mal jej manžel Juraj Špitzer zákaz publikovať, ona pracovala v Slovenskej televízii ako asistentka réžie. Začiatkom deväťdesiatych rokov založila súkromné štúdio hereckej výchovy, s týmto štúdiom mala veľké úspechy, keď štúdio získalo aj medzinárodnú cenu v Paríži.

V januári 2016 jej prezident Andrej Kiska udelil najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd.

V roku 2019 dostala od občianskeho združenia Post Bellum Cenu Pamäti národa.

Pozrite si reportáž o Dalme Špitzerovej, ktorú sme odvysielali v magazíne Reflex.

 

Informácie o jej živote sme čepali zo stránky pametnaroda.cz .  


VIAC Z Domáce