21. 01. 2021 19:27 | BRATISLAVA/TV Markíza

Podozrenie z klientelizmu na úrade vlády. Matovičov poradca dostal státisícovú dotáciu

Odkleplo mu ju ministerstvo životného prostredia, ktoré riadi Matovičov človek, Ján Budaj.

Pavol Kalinský a Igor Matovič.
Pavol Kalinský a Igor Matovič. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Podozrenie z klientelizmu na úrade vlády. Poradca premiéra Igora Matoviča dostal pre svoje občianske združenie státisícovú dotáciu z eurofondov.

Odkleplo mu ju ministerstvo životného prostredia, ktoré riadi Matovičov človek, Ján Budaj. Premiérov poradca Pavol Kalinský tvrdí, že o dotáciu žiadal ešte pred voľbami a Matovič o nej ani nevedel. Konflikt záujmov odmieta.

Pavol Kalinský je bývalým televíznym redaktorom, pre Matoviča pracuje ako externý mediálny poradca.

Zároveň je aj predsedom občianskeho združenia Pre lepšiu spoločnosť. Hospodárske noviny upozornili, že rezort životného prostredia mu vlani v októbri priklepol poriadny balík. Na dva projekty dostalo združenie dotáciu dokopy takmer 370-tisíc eur.

Občianske združenie si ako sídlo uvádza adresu bytového komplexu v Bratislave. Webovú stránku má veľmi jednoduchú s pár informáciami.

Kalinský tvrdí, že v oblasti eurofondov pracuje desať rokov a tieto dva projekty, zamerané na ochranu prírody pre žiakov základných škôl, spĺňajú všetky požiadavky.

Opozícia však v tomto prípade vidí jasný konflikt záujmov. Dotáciu navyše schvaľoval envirorezort, ktorý riadi Matovičov spolustraník Budaj. Hlas-SD preto žiada jeho hlavu aj zrušenie zmlúv.

Minister Budaj v stanovisku odmieta, že by proces schvaľovania dotácií nejakým spôsobom ovplyvňoval. Žiadosti boli podané ešte za bývalého vedenia rezortu a spĺňali podľa neho všetky podmienky a požiadavky.

Pavol Kalinský napokon končí spoluprácu s Úradom vlády SR. „Chcem predísť akýmkoľvek špekuláciám a odmietam ich. Nechcem, aby dobrá myšlienka a verejnoprospešnosť projektov boli zneužívané na politický boj a preto ukončím spoluprácu s úradom vlády,“ uviedol.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce