22. 01. 2021 09:30 , článok bol aktualizovaný 22. 01. 2021 15:18 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Jankovská zostáva vo väzbe. Zvláštne však je, že sťažnosť voči rozhodnutiu nepodala

Sudca nevyhovel jej žiadosti o prepustenie na slobodu.

Monika Jankovská.
Monika Jankovská. Foto: TASR - Ján Krošlák

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská chcela na slobodu, no sudca ju nechal za mrežami. Zvláštne však je, že sťažnosť voči rozhodnutiu nepodala.

Jankovská je za mrežami banskobystrickej väznice desať mesiacov . Dostala sa tam pre obvinenia z korupcie po akcii Búrka. Mala ovplyvňovať súdne rozhodnutia nielen v prospech Mariana Kočnera, ktorý ju volal svojou opičkou.

Do septembra popierala všetko, potom zmenila svoj postoj a začala spolupracovať. Po jej výsluchu boli mnohí sklamaní.

Jankovskej vyčítali, že kalkuluje a nepriznala sa tak, ako sa očakávalo. Tvrdí totiž, že žiadne úplatky nedostala. Vyšetrovateľom však podľa jej advokáta opísala veci tak, ako ich zažila a ako si ich pamätá.

Jankovská vypovedá aj o ďalších. Na základe jej svedectva a trestného oznámenia obvinili z podplácania exministra Petra Žigu.

Jankovská sa v piatok (22. 1.) pred sudcu postavila práve s týmito argumentmi. Garantovala spoluprácu aj po prepustení, prijala by monitorovací náramok. Nakoniec ju však spoza mreží nepustili.

Samotná Jankovská voči tomuto rozhodnutiu nepodala sťažnosť. Znamená to, že hoci na slobodu veľmi chcela, niečo ju zrejme presvedčilo, aby za to v tejto fáze nebojovala.

Už dlhšie sa pritom povráva, že by mohla opustiť brány väznice práve pre spoluprácu s policajtmi.

Navyše, za posledné mesiace sme boli svedkami viacerých prepustených spolupracujúcich obvinených.

Takýmto spôsobom sa spoza mreží úplne potichu dostal exšéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó či bývalý člen Slovenskej informačnej služby (SIS) a podnikateľ František Böhm.

Tí svedčia proti bývalým vysokopostaveným funkcionárom polície či prokuratúry. Oboch prepustil dozorový prokurátor.

Jankovská má väzbu predĺženú do 11. marca, obvinená je však aj v ďalších dvoch trestných veciach.

Napríklad v prípade ovplyvňovania zmeny výpovede kľúčového svedka v kauze trenčianskeho baru Fatima absolútne vinu popiera.

 


VIAC Z Domáce