22. 01. 2021 13:53 | BRATISLAVA/TASR

Sudca Molnár neuspel so sťažnosťou voči väzbe na Európskom súde pre ľudské práva

Je obvinený pre trestný čin prijímania úplatku.

Sudca Richard Molnár.
Sudca Richard Molnár. Foto: TASR

Európsky súd pre ľudské práva zamietol sťažnosť na porušenie práv sudcu Richarda Molnára v súvislosti s jeho vzatím do väzby. Je obvinený pre trestný čin prijímania úplatku.

Informoval o tom Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti s tým, že súd vyhlásil sťažnosť ako celok za neprijateľnú.

Molnár sa na ESĽP sťažoval na porušenie práva na osobnú slobodu a bezpečnosť, ako aj práva na spravodlivé súdne konanie. Rozhodnutie ústavného súdu, ktorý jeho väzobné stíhanie odobril, považoval za nezákonné, svojvoľné a nedostatočne odôvodnené. Namietal tiež, že návrh na rozhodnutie podala prvá námestníčka generálneho prokurátora, a nie generálny prokurátor.

Molnára zadržala NAKA v marci pri akcii Búrka, keď skončili za mrežami ľudia z Threemy. Vtedy zadržali aj Moniku Jankovskú i 13 sudcov. S jeho väzbou súhlasil aj Ústavný súd.

Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Väzobné stíhanie Richarda Mollnára odobril Ústavný súd. Následne ho Špecializovaný trestný súd vzal do väzby, jeho rozhodnutie neskôr potvrdil aj Najvyšší súd.

Proti Molnárovi vypovedá, tak ako proti viacerým sudcom, niekdajší bratislavský sudca Vladimír Sklenka. Ten mal byť korumpovaný Marianom Kočnerom, ktorý je v kauze tiež obvinený.


VIAC Z Domáce