31. 01. 2021 19:19 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zdravotníkom sľubovali úrazový príplatok za nakazenie v službe. Mnohí sa ho nedočkali

To, že sa ochorením COVID-19 nakazili v službe, im totiž musí potvrdiť zamestnávateľ.

Zdravotníkom sľubovali úrazový príplatok za nakazenie v službe.
Zdravotníkom sľubovali úrazový príplatok za nakazenie v službe. Foto: TV Markíza,

Starajú sa o chorých a tisíce z nich sa už aj sami nakazili vírusom COVID-19. Aby počas maródky zdravotníci nešli dole s platom, parlament im koncom minulého roka odklepol úrazový príplatok k PN vo výške 25 % hrubej mzdy. Mnohí zdravotníci sa sťažujú, že sa k nemu nevedia dostať.

Rátala s ním aj zdravotná sestra, ktorá sa nám ozvala, no chcela zostať v anonymite. V nemocnici na strednom Slovensku pracuje na JIS-ke a na COVID-19 ochorela už druhýkrát.

„Mala som COVID s tým, že mi lekárka povedala, že za tých 21 dní dostanem okrem PN-ky aj ten príplatok. No zatiaľ som dostala len maródku. Bolo mi to vysvetľované, že je to náročné, že to bude dlhšiu dobu trvať, možno aj rok,“ hovorí zdravotná sestra.

Podobne sklamaní zostali viacerí zdravotníci po celom Slovensku. Podľa odborov žiadali o príplatok už aj desiatky lekárov či sestier bratislavskej Univerzitnej nemocnice. No nepochodili.

Pandemickú PN-ku, ako aj príplatok kompletne hradí Sociálna poisťovňa. Naša najväčšia nemocnica vysvetľuje, že by ho svojim zamestnancom ochotne potvrdila, no obáva sa skrytých výdavkov, ak by si zdravotníci začali nárokovať ďalšie kompenzácie za COVID ako chorobu z povolania. Čo majú robiť, sa pýtajú ministerstva.

Ako reagovalo ministerstvo, sa dozviete z reportáže Alexandry Danilov.

 


VIAC Z Domáce