Live
Sledujte NAŽIVO: Minister Lengvarský a koaliční poslanci o očkovacom zákone
Sledujte tu
28. 01. 2021 13:58 , článok bol aktualizovaný 28. 01. 2021 15:51 | BRATISLAVA/zg, TASR

Generálny prokurátor tvrdí, že ÚVZ nemá právo udeľovať karanténne výnimky

Podal protest, úrad má do 30 dní k nemu zaujať stanovisko.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: TASR

Úrad verejného zdravotníctva nemal právo prideľovať z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.

Vyhlásil to generálny prokurátor Maroš Žilinka v súvislosti s preskúmaním vyhlášok úradu z 27. decembra a 10. januára, v ktorých ide o udeľovanie výnimiek v súvislosti s pandémiou koronavírusu na Slovensku.

 

Odôvodnil tom tým, že ÚVZ na to nemá oporu v zákone. „ÚVZ v ustanovení výnimiek prekročil rozsah svojej pôsobnosti a povolil ich nad rámec zákona,“ vyhlásil.

Žilinka potvrdil, že voči obom vyhláškam podal generálny prokuratúra protest, ÚVZ musí o ňom rozhodnúť do 30 dní. „Ak protestu vyhovie, má 90 dní na to, aby ju upravil. V danom prípade ich môžu vypustiť," doplnil.

ÚVZ reaguje na zistenia generálnej prokuratúry

Úrad verejného zdravotníctva sa dôsledne oboznámi s obsahom písomného stanoviska GP a ako konštatovala hovorkyňa úradu Dáša Račkvá následne sa k protestom prokurátora vyjadrí.

Podľa jej slov ÚVZ nebol GP pri analýze predmetných vyhlášok požiadaný o vysvetlenie príslušných ustanovení ani nebol požiadaný o predbežnú reakciu na jej zistenia.

Vyhláška hlavného hygienika z decembra umožnila koncom roka poslancom rokovať o núdzovom stave za neštandardných podmienok aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.

Opatrenia v rokovacej sále.
Opatrenia v rokovacej sále. Foto: Martina Töröková
 

Pozitívni poslanci a zákonodarcovia po kontakte s pozitívnym človekom boli od negatívnych oddelení fóliou. Mali podľa Kancelárie NR SR samostatný vchod. V priestoroch mali byť germicídne žiariče. Poslanci mali aj respirátory.

Vyhláška povolila napríklad prezidentke, ministrom, poslancom parlamentu či generálnemu prokurátorovi pracovať aj v prípade pozitívneho testu na ochorenie COVID-19 či kontaktu s pozitívne testovaným. Prácu môžu vykonávať, ak by absenciou na pracovisku vážne ohrozili zabezpečenie chodu štátu alebo riešenie mimoriadnych úloh.

Podmienkou je dodržiavanie prísnych protiepidemických opatrení. Medzi osoby v osobitnom režime sa nezaraďujú iba predstavitelia výkonnej či zákonodarnej moci. Patria sem aj zdravotníci, pracovníci v oblasti energetiky, tepelnej energetiky a podporných služieb v elektroenergetike.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce