28. 01. 2021 14:58 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Školy zostávajú zatvorené, študenti sa do lavíc vrátia najskôr 8. februára

Gröhling tiež potvrdil, že jarné prázniny sa nezrušia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Juliya Shangarey/shutterstock.com

Od 1. februára neodporučí konzílium odborníkov uvoľňovanie opatrení. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že situácia je zlá a počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach nechce klesnúť. „Akékoľvek uvoľňovanie opatrení by bolo v tejto chvíli nezodpovedné," povedal Krajčí.

Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling konštatoval, že aj na budúci týždeň ostáva režim platný od 11. januára. „MŠ a 1. stupeň ZŠ ostávajú otvorené pre deti ľudí pracujúcich v kritickej infraštruktúre a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu,“ doplnil.

 

Verí, že ak budú čísla priaznivo nastavené, od 8. februára sa dostanú do škôl všetci žiaci prvého stupňa, deti do MŠ i ostatné stupne za istých podmienok covid automatu. „Nebude sa anulovať žiaden ročník,“ povedal Gröhling s tým, že sa rovnako neuvažuje ani o opakovaní ročníka.

Zároveň oznámil, že rezort do utorka (1. 2.) zverejní manuál pre otváranie škôl i informácie o testovaní na školách. „Verím, že budúci týždeň bude prelomový. Je namieste počkať ešte päť dní. Obaja by sme chceli, aby sa školy otvorili,“ doplnil. Rovnako počas nasledujúceho týždňa chce rezort školstva uzatvoriť aj výsledky obstarávania kloktacích testov v školách.

Jarné kurzy

Potvrdil, že sa neuvažuje o zrušení jarných prázdnin a budú tak, ako sú naplánované. Rezort však uvažuje o zorganizovaní tzv. jarných kurzov. Cieľom bude podľa šéfa rezortu školstva prejsť si so žiakmi potrebné učivo a doplniť vzdelanie v tých oblastiach a predmetoch, v ktorých majú nedostatky. Prípadné zvýšené náklady, ktoré školám vzniknú, im preplatia.

„Ak sa rozhodnú zorganizovať takzvané jarné školy, výdavky im preplatíme v rámci dohodovacieho konania. Tak to bolo aj na jeseň 2020 pri zvýšených nákladoch na organizovanie výučby v skupinách päť plus jedna," ozrejmil Gröhling.

Minister školstva povedal, že v Štátnom pedagogickom ústave pripravujú proces kurzov možného "dotiahnutia vedomostí, keď získajú informácie, kde sa nachádzajú žiaci." Povedal, že takéto kurzy by sa mali iniciovať na základných školách a platiť by mali od marca s tým, že budú aj preplácané.

Krajčí pred novinármi vyhlásil, že v prípade otvárania škôl utichli politické šarvátky a rozhodnutie nechali politici na odborníkov.

Remišová: Treba prehodnotiť parameter testovania z COVID automatu

Koaliční partneri, ktorí podporili celoplošné testovanie, sľubovali, že sa po ňom výrazne zlepší situácia, deti budú môcť ísť do školy a bude možné prejsť na COVID automat. Poukázala na to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na oznámenie o tom, že sa vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu bez výrazného zlepšenia nebudú zatiaľ otvárať školy.

„Ak sa pandemická situácia nezlepšuje, znamená to, že celoplošné testovanie nemá očakávaný prínos," vyhlásila Remišová. "A z toho dôvodu je na mieste prehodnotiť parameter testovania, ktorý je zakotvený v COVID automate," zdôraznila. Pripomenula takisto, že práve vopred nevyjasnené otázky boli dôvodom, prečo strana Za ľudí nepodporila celoplošné testovanie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce