29. 01. 2021 09:17 , článok bol aktualizovaný 29. 01. 2021 11:11 | BRATISLAVA/TASR

Národný potravinový katalóg stál 2,3 milióna eur, ale nefunguje

Ide o projekt Mičovského predchodkyne Gabriely Matečnej (SNS).

Národný potravinový katalóg.
Národný potravinový katalóg. Foto: mpsr.sk

Národný potravinový katalóg (NPK) stál 2,3 milióna eur. Oznámil to na brífingu šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský (OĽANO). V súčasnosti nefungujúci NPK bol projektom Mičovského predchodkyne na ministerskom poste Gabriely Matečnej (SNS). Agrorezort podľa neho podal pre podozrenia z viacerých trestných činov pri NPK trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

 

„Trestné oznámenie bolo podané na neznámeho páchateľa. Je to spojené s predchádzajúcim vedením ministerstva (pôdohospodárstva), ktoré bude musieť zrejme objasniť, aké bolo pozadie tohto nákupu, ktorý stál 2,3 milióna eur a neexistuje po ňom žiadna stopa na našom ministerstve," priblížil Mičovský.

NPK je podľa jeho slov projekt "mŕtvy, ktorý nefunguje". „Nie je možnosť cez túto platformu nakupovať. Tak ako projekt vznikol, možno na dobrej myšlienke, tak aj zanikol. Samotný postup pri ňom však bol podozrivý, a preto ho musia posúdiť orgány činné v trestnom konaní," povedal agrominister.

„Projekt Národného potravinového katalógu v sebe zjavne nemal motív, ako podporiť slovenské výrobky, ale ako podporiť niekoho, kto na ňom mal zarobiť. Rozdelenie zákazky (projektu NPK, pozn. TASR) na 24 podzákaziek je samo osebe činom, ktorý jednoznačne vzbudzuje pocit, že úmysly na počiatku neboli poctivé," zdôraznil Mičovský.

Národný potravinový katalóg bol spustený v roku 2017. Zámerom katalógu bolo ponúkať možnosť verejným inštitúciám nakupovať čerstvé lokálne potraviny. MPRV 2. júla 2019 informovalo, že v jeho ponuke je 1523 produktov. Najzastúpenejšími kategóriami boli podľa agrorezortu cestoviny (261 produktov), mäso (251 produktov) a mäsové výrobky (186 produktov). NPK podľa MPRV malo v júli 2019 využívať 75 subjektov, najmä materské a základné školy, stredné odborné školy a gymnáziá, ale aj domovy sociálnych služieb a obce.

 


VIAC Z Domáce