29. 01. 2021 15:17 , článok bol aktualizovaný 29. 01. 2021 18:27 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Mikas odmieta obvinenia generálnej prokuratúry, tá hovorí o nepochopení podstaty

ÚVZ sa bráni, že je to právny názoro GP a nejde o konečné rozhodnutie.

Ján Mikas
Ján Mikas Foto: TASR - Jakub Kotian

Úrad verejného zdravotníctva odmieta akékoľvek porušenie zákona v súvislosti s vydanými vyhláškami ohľadne karanénnych výnimiek. O konaní nad rámec zákona informoval vo štvrtok (28 1.) generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý podal protest.

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa protesty sú právnym názorom GP a nejde o konečné rozhodnutie. Tvrdí, že podstata ich podaní je založená na analýze paragrafu zákona, ktorý nie je a ÚVZ ho ani nikdy nevyužilo pri tvorbe vyhlášok. V stanovisku pre médiá tiež konštatoval, že GP zároveň prehliadla príslušné paragrafy, ktoré sa pri tvorbe vyhlášok využívajú.

 

„Otázky vyvoláva, prečo GP napáda svojím výkladom len niektoré ustanovenia vyhlášok, pričom iné, ktoré tiež obsahujú výnimky, a neprešli by jej výkladom, necháva bez povšimnutia. GP už v minulosti preskúmavala naše opatrenia a v uvedenom ustanovení nevidela žiaden problém, dokonca pokladala vyhlášky ÚVZ za „prioritne nevyhnutné a opodstatnené". Pripomíname, že výnimky sú v našich opatreniach od marca 2020 na základe záverov Ústredného krízového štábu," vysvetlil Mikas v stanovisku, ktoré médiám poskytla hovoryňa úradu Dáša Račková.

Hlavný hygienik považuje za otázne, prečo sa GP sama stavia do pozície orgánu verejného zdravia, pričom zaujala postoj, ktorý je v priamom protiklade s účelom zákona o ochrane verejného zdravia.

„Ak by sme postupovali podľa výkladu GP, viedlo by to k absolútnej paralýze ochrany verejného zdravia na Slovensku s významnými stratami na ľudských životoch a materiálnych hodnotách," konštatoval.

GP SR: Vyjadrenie ÚVZ SR je nepochopením podstaty

Vyjadrenie ÚVZ, ktoré nemá povahu právneho stanoviska, je nepochopením podstaty podaných protestov prokurátora. A to, že z dôvodu absencie zákonného zmocnenia úrad nebol oprávnený na udeľovanie výnimiek v oblastiach, ktoré napadnuté vyhlášky upravujú. Informovala o tom hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

"Chýbajúcu existenciu zákonnej pôsobnosti nemôže nahradiť ani dobrá vôľa konajúceho orgánu a tento nemôže konať nad rámec zákona," dodala GP SR v stanovisku.

Čo by sa stalo, keby ÚVZ nevydalo vyhlášky

Mikas vymenoval niekoľko oblastí, čo by sa stalo, keby ustanovenia napadnuté prokuratúrou neexistovali. Podľa neho by mohol nastať kolaps zdravotníctva pre nedostatok personálu.

Dôsledkom by mohla byť paralýza kritickej infraštruktúry, napr. ohrozenie prevádzky jadrových zariadení, ochromenie dopravy či výpadky zásobovania energiami. Ďalej by hrozilo znefunkčnenie strategických hospodárskych podnikov, ohrozená by bola prevádzka životne dôležitých medicínskych prístrojov, pretože ich neodkladnú údržbu často vykonávajú experti zo zahraničia.

Je presvedčený, že by hrozilo aj ochromenie najvyšších štátnych orgánov a fungovania štátu za kritickej pandemickej situácie, ako aj by prišlo k paralýze medzinárodnej prepravy osôb a tovarov a tým k porušeniu legislatívy Únie.

„Občania SR by nemali možnosť podstúpiť urgentný lekársky zákrok v zahraničí, prípadne by sa k nim načas nedostal lekár zo zahraničia. Niektoré osoby, hoci by použili predpísaný vyšší štandard ochrany, by nemali možnosť zaobstarať si ani potraviny. To by sa vo zvýšenej miere týkalo osamelých ľudí a seniorov, ktorí si ich často nevedia zabezpečiť inak, a rovnako aj tých, ktorí sú len v preventívnej karanténe," argumentuje Mikas.

Dodáva, že v krajine čelíme situácii, v ktorej sa nedajú prijímať bezbolestné riešenia a ÚVZ pristupuje k ochrane zdravia mimoriadne zodpovedne, pričom sa vždy snaží minimalizovať negatívne dopady opatrení.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: TASR
 

Generálny prokurátor vo štvrtok (28. 1.) informoval o tom, že ÚVZ porušil dvomi vyhláškami zákon. Vyhláška hlavného hygienika SR z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady SR rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.

Porušenie vidí aj vo vyhláške z 10. januára 2021, ktorá sa týka nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime. "ÚVZ v ustanovení výnimiek prekročil rozsah svojej pôsobnosti a povolil ich nad rámec zákona," skonštatoval.

Pozrite si reportáž, ktorú sme o téme odvysielali v Televíznych novinách.

 


VIAC Z Domáce