03. 02. 2021 11:13 , článok bol aktualizovaný 03. 02. 2021 19:11 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vdova po Milanovi Lučanskom na polícii. Vyšetrovateľ vypočul aj jej synov

Výsluch sa týkal okolností úrazu a úmrtia zosnulého policajného generála. Zomrel 30.decembra 2020 v prešovskej nemocnici.

Martina Lučanská, jej synovia a Miroslav Radačovský idú na výsluch.
Martina Lučanská, jej synovia a Miroslav Radačovský idú na výsluch. Foto: TV Markíza

Martinu Lučanskú si zavolal na výsluch vyšetrovateľ. Do budovy polície v Poprade vošla sprievode synov a právneho zástupcu rodiny Miroslava Radačovského krátko po 11.00 h.

Vypovedali nakoniec všetci traja, každý samostatne k okolnostiam úrazu oka aj úmrtia Milan Lučanského. Na polícii sa zdržali viac štyri hodiny. Po výsluchu dal stanovisko médiám len Miroslav Radačovský so slovami, že rodina sa vyjadrovať nebude. 

 

Záhadné listy

Miroslav Radačovský na výbore v parlamente pred časom poslancom čítal úryvky z listov, ktoré údajne adresoval Milan Lučanský svojej manželke. Poslancom ale vtedy nepovedal, odkiaľ ich má a ako ich získal.

Vyjadril sa však, že ich odovzdá orgánom činným v trestnom konaní. Podľa jeho slov z listov nakoniec na výsluchu nečítali. Povedal však, že rodina si bude chcieť uplatniť náhradu škody.

Smrť Milana Lučanského

Generál Milan Lučanský, zomrel deň po tom, čo sa v cele obesil na teplákovú bundu. Jeho smrť, ale aj prvý incident z väzby z 9. decembra, pri ktorom si zranil oko, vyšetruje Úrad inšpekčnej služby.

Milan Lučanský bol za mrežami od 6. decembra 2020. Poslala ho tam sudkyňa Špecializovaného trestného súdu pre obvinenia z prijímania úplatku. Vypovedali proti nemu viacerí. Svedkovia aj spolupracujúci obvinení.

Špeciálna komisia

Po jeho pokuse o samovraždu ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zriadila špeciálnu komisiu. Jej členmi sú poslanci koalície aj opozície, odborníci a dvaja novinári. Všetci podpísali mlčanlivosť.

Ich úlohou je zistiť, či príslušníci ZVJS pochybili, respektíve, či postupovali pri oboch udalostiach tak, ako mali.

Ministerka im povolila vstup do trenčianskej aj prešovskej väznice a členovia komisie sa môžu rozprávať priamo s dozorcami, ktorí s Milanom Lučanským prišli do kontaktu. Záverečným výstupom má byť hodnotiaca správa.

Milan Lučanský.
Milan Lučanský. Foto: TASR
 

Mimoriadne výbory

Úmrtie policajného generála zamestnáva aj politikov priamo v parlamente. Okolnosti jeho smrti rozoberali už na dvoch mimoriadny výboroch pre obranu a bezpečnosť.

Najskôr si zavolali ministerku Kolíkovú a šéfov väzníc, potom ministra vnútra Romana Mikulca, policajného prezidenta aj dozorujúceho prokurátora. Poslancov zaujímali rôzne veci. Pýtali sa na korešpondenciu v kolúznej väzbe, ako to funguje, na možnosť kontaktov s rodinou či advokátom.


VIAC Z Domáce