03. 02. 2021 13:53 | BRATISLAVA/ tvnoviny.sk

Tunel Višňové, ktorý bude najdlhší u nás, má byť dokončený do konca roku 2023

Po sprevádzkovaní ušetrí motoristom 15 minút.

Archívna snímka.
Archívna snímka. Foto: TASR

Súťaž na dostavbu úseku D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala s tunelom Višňové vyhrala stavebná spoločnosť Skanska.

Oznámil to na facebookovej stránke rezortný minister Andrej Doležal s tým, že firma predložila spomedzi troch prihlásených uchádzačov najlepšiu ponuku. Úsek dokončí za zmluvnú cenu 254, 83 milióna eur do konca roka 2023.

Predošlý zhotoviteľ konzorcium Salini Impregilo - Dúha odišiel zo stavby kľúčového úseku D1, ktorý odkloní dopravu z cesty popod Strečno v marci 2019.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.
Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Foto: TASR
 

Novú súťaž na dokončenie úseku vyhlásila Národná diaľničná spoločnosť formou tzv. súťažného dialógu v januári. „Pred Vianocami prišli ponuky troch stavebných firiem. Ponuky uchádzačov posudzovala a vyhodnotila 11-členná hodnotiaca komisia. Okrem ceny, ktorá mala v hodnotení váhu 45 %, bola kritériom lehota na prípravu projektovej dokumentácie (váha 5%), lehota na sprejazdnenie diaľnice (váha 35 %) a environmentálne kritérium, konkrétne množstvo akumulovanej vody v krajine (váha 15 %)," informoval médiá.

Doležal konštatoval, že zhotoviteľ deklaruje dokončenie úseku do konca roka 2023, čo je podmienka na čerpanie eurofondov z aktuálneho operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Tvrdí, že už počas súťažného dialógu sa dohodli so všetkými uchádzačmi, že ak príde k dostavbe, zriadi sa stála komisia pre rozhodovanie. Tam bude mať zástupcu zhotoviteľ, objednávateľ alebo obstarávateľ a ďalší nezávislý zástupca, ktorého si zvolia tieto dve strany.

Zaujímavosti Tunela Višňové

Okrem dokončenia najdlhšieho tunela s dĺžkou 7 460 metrov bude zhotoviteľ pracovať na siedmich mostoch a zvyšku úseku s celkovou dĺžkou 13 510 metrov.

Po dokončení prinesie úsek úsporu času motoristom 15 min, prepojí novootvorený úsek D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka, čím vznikne úplný obchvat Žiliny s už existujúcim diaľničným obchvatom Martina.

Zdroj: youtube: Ministerstvo dopravy a výstavby SR


VIAC Z Domáce