05. 02. 2021 08:02 , článok bol aktualizovaný 05. 02. 2021 17:07 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Krajčí odvolal šéfa košického srdcového ústavu. Nové vedenie hovorí o zlej atmosfére v ústave

Ústav má už nové vedenie.

Odvolali vedenie VÚSCH v Košiciach
Odvolali vedenie VÚSCH v Košiciach Foto: TV Markíza

Rozhodnutie ministra, ktoré vyvolalo nečakaný rozruch. Marek Krajčí odvolal šéfa VÚSCH, ktorý mu šéfoval 17 rokov. Za riaditeľa sa postavili niektorí zamestnanci či primátor Košíc. Nové vedenie hovorí o zlej atmosfére v ústave.

Minister zdravotníctva si pred tým k sebe pozval dlhoročného riaditeľa ústavu Františka Sabola a oznámil mu, že končí.

„Cieľom zmeny je zlepšiť pracovné podmienky, skvalitniť lekársku starostlivosť a rozšíriť medicínske výkony," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Dnes sa nám podarilo stretnúť s novým dočasným vedením Ústavu. Dvaja špičkoví lekári a krízový manažér hovoria o zlej atmosfére na pracovisku. Nespokojným zamestnancom prekáža aj to, že nový riaditeľ nemá lekárske vzdelanie.

Rezort si za dočasným vedením stojí. Veria, že odvolaný riaditeľ ostane pracovať v ústave a spoločne s novým vedením vytvoria konštruktívny tím na zlepšovanie situácie v nemocnici.

 

Raši: Sabol bol odvolaný na politický pokyn

Odvolanie Františka Sabola je veľkou ranou pre Košice a celý východoslovenský región. Myslí si to nezaradený poslanec NR SR, podpredseda Hlasu-SD, exminister zdravotníctva a zároveň bývalý primátor Košíc Richard Raši.

„Je to rozhodnutie neodôvodniteľné, nesprávne a skutočne politicky hlúpe," uviedol vo svojej reakcii. Sabol bol zakladateľom ústavu a viedol ho od jeho vzniku. Ako Raši povedal, vybudoval z neho zdravotnícke zariadenie európskej úrovne. Do pozície riaditeľa ho vymenoval vtedajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac a zostal ním aj počas pôsobenia všetkých ďalších ministrov. „Ani dnes na jeho odvolanie nie sú žiadne racionálne dôvody - kardioústav poskytuje špičkovú starostlivosť, je pacientmi vysoko hodnotený a dosahuje mimoriadne dobré hospodárske výsledky," skonštatoval Raši.

Podľa jeho slov sa riadenie špičkového zdravotníckeho zariadenia zásadne líši od riadenia veľkej firmy. „Profesor Sabol bol odvolaný na politický pokyn napriek tomu, že nová vládna koalícia sa pred voľbami zakrývala transparentnosťou pri výberových konaniach. A teraz plošne dosadzuje na vedúce miesta svojich nominantov," uviedol.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce