05. 02. 2021 08:55 | BÁNOVCE NAD ONDAVOU/TASR, tvnoviny.sk

Po výbuchu v Bánovciach nad Ondavou zostali z domu len trosky. Vyzeralo to ako hríb, hovorí svedok

Muž akoby zázrakom prežil.

Z domu zostali len trosky.
Z domu zostali len trosky. Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

V jednom z rodinných domov v obci Bánovce nad Ondavou v okrese Michalovce došlo v piatok ráno k výbuchu.

Na mieste boli viaceré záchranné zložky. „V dome sa nachádzal 65-ročný muž, ktorý je už v opatere lekárov," uviedla košická krajská polícia na sociálnej sieti.

Majiteľ domu utrpel zlomeninu predlaktia a popáleniny druhého stupňa na asi 25 percentách časti tela.

Miesto výbuchu.
Miesto výbuchu. Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru
 

Hasiči zaznamenali oznámenie udalosti o 7.30 h ako výbuch plynu v rodinnom dome. V troskách našli jednu zranenú osobu, prítomnosť iných osôb v dome sa zatiaľ nepotvrdila. „Videl som, ako dom nadvihlo a buchlo to. Vyzeralo to ako hríb," hovorí svedok incidentu.

Podľa hasičov mal majiteľ šťastie, že v čase výbuchu stál pod zárubňou dverí, ktorá ho pravdepodobne ochránila pred sutinami. Šťastie mala aj mladá žena v susednom dome. Jedna z tehál dopadla na posteľ, na ktorej spala.

Hasiči predpokladajú, že v dome vybuchol nahromadený plyn s následnou iniciácou elektrickej isrky alebo otvoreného ohňa. V dome boli nainštalované plynové gamatky a prietokový ohrievač. Plynári skontrolovali testnosť plynovodu v okruhu sto metrov, únik nezistili.

Výbuch poškodil domy v susedstve, tlakovú vlnu ale pocítili aj vo vzdialenejších domoch, na ktorých sa rozbili okná a vyhodili vchodové dvere.

„Výbuchom bol poškodený celý rodinný dom. Predbežná škoda je zhruba 200.000 eur vzhľadom na to, že sú poškodené aj vedľa stojace domy, majú porušenú statiku," uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach.

 

 


VIAC Z Domáce