09. 02. 2021 15:55 , článok bol aktualizovaný 09. 02. 2021 18:15 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Nicholsonovej tlačovka spôsobila v koalícii rozruch, Sulík sa ospravedlňoval

Európska komisia dala za pravdu Veronike Remišovej.

Vicepremiérka Veronika Remišová.
Vicepremiérka Veronika Remišová. Foto: TASR

Koalícia sa bude sporu medzi vicepremiérkou Veronikou Remišovou (Za ľudí) a predsedníčkou Výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci Luciou Ďuriš Nicholsonovou (SaS) ešte venovať. Predstavitelia koalície sa na pondelkovej (8.2.) koaličnej rade zhodli, že bude najlepšie, ak Ďuriš Nicholsonová osobne vysvetlí svoje vyjadrenia. Potvrdili to šéfovia koaličných poslaneckých klubov Anna Zemanová (SaS), Jana Žitňanská (Za ľudí) a Peter Pčolinský (Sme rodina). Líder SaS Richard Sulík sa podľa slov Žitňanskej a Pčolinského za vzniknutú situáciu ospravedlnil na rokovaní.

„Dohodli sme sa, že budúci týždeň príde aj pani predsedníčka európskeho výboru a predostrie svoje návrhy a pripomienky," povedala Zemanová. Podľa vlastných slov ju mrzí, že podstata vyjadrení Ďuriš Nicholsonovej, ktorou mali byť ďalšie možnosti v súvislosti s čerpaním eurofondov, zanikla a prešlo to do konfliktu. „To samozrejme zamrzí. Verím, že sa to vyjasní," povedala. Europoslankyňa podľa Zemanovej čerpala z nejakých podkladov aj podnetov, ktoré má k dispozícii, preto by ich mala aj sama vysvetliť.

„Predseda SaS Richard Sulík povedal, že vzniknutá situácia ho mrzí a požiadal Luciu Ďuriš Nicholsonovú, aby svoje argumenty niečím podložila a v prípade, ak sa mýli, mala by sa ospravedlniť," priblížil Pčolinský.

Žitňanská skonštatovala, že Ďuriš Nicholsonová zrejme bude budúci týždeň na Slovensku a sama bude vedieť lepšie vysvetliť partnerom obsah svojich vyjadrení. Šéfka klubu Za ľudí si myslí, že koaličná kríza či rozpad vlády pre tento konflikt nehrozia. Zdôraznila ale potrebu vydiskutovať si podobné veci vždy medzi štyrmi očami a nenechávať si odkazy cez médiá či sociálne siete. „Z informácií, ktoré mám, vyplýva, že žiadna miliarda eur neprepadla," poznamenala s tým, že toto treba spoločne vysvetliť aj ľuďom, aby tomu rozumeli.

 

Predmet konfliktu

Ďuriš Nicholsonová ako europoslankyňa a predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci na pondelkovej (8.2.) tlačovej konferencii za účasti poslankyne Národnej rady (NR) SR Jany Bittó Cigánikovej (SaS) uviedla, že Slovensko z eurofondov prišlo nenávratne o miliardu eur, pretože do konca roku 2020 nezabezpečilo v Európskom fonde regionálneho rozvoja jej realokáciu. Viac sa o jej tvrdeniach dočítate tu.

Tvrdenia odmietla ministerka investícií, informatizácie a regionálneho rozvoja Veronika Remišová s tým, že na tlačovej konferencii SaS odznelo mnoho zavádzajúcich informácií. Podľa Remišovej nie je pravda, že Slovensko miliardu eur z eurofondov nerealokovalo na boj s ochorením COVID-19.

Remišovú podporila aj Európska komisia

To, že Slovensku vlani neprepadla jedna miliarda eur z eurofondov, potvrdzuje aj Európska komisia (EK). Uviedla to vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) počas utorkovej tlačovej konferencie a zverejnila aj komunikáciu s EK. Remišová zároveň podotkla, že víta rozhodnutie Úradu špeciálnej prokuratúry, že informácie z úst europoslankyne za SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej o prepadnutí jednej miliardy eur preverí.

„Na Slovensku v roku 2020 sa žiadne dekomitmenty (zrušenie viazanosti) v ERDF (Európsky fond regionálneho rozvoja, pozn. TASR) a kohéznom fonde neuskutočnili," píše sa v liste Zastúpenia EK v SR adresovanom vicepremiérke Remišovej. „Je vôbec absurdné, že EK niečo také musí potvrdzovať len preto, že niekto si vymýšľa alebo nepozná systém riadenia eurofondov," okomentovala Remišová s tým, že Ďuriš Nicholsonovú žiada o ospravedlnenie.

Na margo konfliktov v koalícii Remišová uviedla, že ju mrzia. „Koalícia je tu preto, aby sa zaoberala problémami ľudí a nie aby sa ľudia zaoberali problémami koalície," dodala ministerka. Navyše pri takýchto konfliktoch podľa nej predstaviteľom opozície stačí urobiť si pukance a sledovať, ako im stúpajú preferencie.

Presúvanie eurofondov

V prvej vlne presúvania sa preusnuli peniaze podľa ministerky na boj s ochorením COVID-19 vyčlenili viac ako miliardu eur. Ministrov za jednotlivé rezorty oslovila aj v lete opäť s požiadavkou, aby spravili analýzu o možnosti ďalšej realokácie európskych peňazí na opatrenia súvisiace s pandémiou. Ministerke mali doručiť analýzy do konca júla 2020. „Čiže v tejto druhej vlne presunu prostriedkov som ich prosila, aby si ešte raz spravili hĺbkovú analýzu, pozreli sa najmä na národné projekty, pretože tie sa dajú najjednoduchšie zrušiť, a posúdili, či náhodou ešte nemajú ďalšie voľné peniaze vo svojich rezortoch. Lebo jediný, kto môže presunúť prostriedky, respektíve dať návrh na presun prostriedkov, je riadiaci orgán, čiže rezort," vysvetlila Remišová.

Po uplynutí termínu dostala Remišová od všetkých svojich kolegov listy. Keďže v listoch od ministra hospodárstva Richarda Sulíka aj ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (obaja SaS) sa písalo, že žiadne vhodné prostriedky na realokáciu nenašli, Ďuriš Nicholsonovej radí obrátiť sa s takýmito sťažnosťami na svojich straníckych kolegov a spýtať sa ich, prečo nechceli pustiť peniaze do Európskeho sociálneho fondu (ESF).

To isté odkazuje aj ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) - keď je nespokojný s tým, že v druhej vlne presunu prostriedkov z eurofondov nedostal žiadne peniaze na opatrenia Prvej pomoci, má sa obrátiť napríklad na svojho kolegu ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nominant Sme rodina), ktorý má na starosti Operačný program Integrovaná infraštruktúra a ktorý takisto napísal, že žiadne prostriedky už realokovať nechce.

Ministerka zdôrazňuje, že ona nemá právomoc niečo presúvať, plní iba koordinačnú úlohu. A aj keď sa už peniaze presúvajú, odniekiaľ ich treba zobrať. „Pani europoslankyňa vlastne navrhuje to, aby sme prišli napríklad za pánom primátorom Bratislavy Matúšom Vallom a povedali mu, že žiadna električka do Petržalky v Bratislave nebude," ilustrovala Remišová s tým, že vyhradené peniaze na projekty nemožno len tak vziať, ako si to predstavuje Ďuriš Nicholsonová.

Nicholsonová si za tvrdeniami stojí

Europoslankyňu mrzí, že jej vyjadrenia zhoršili vzťahy v koalícii a boli prezentované ako jej útok na ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniku Remišovú. Za svojimi tvrdeniami si však stojí. Slovensko podľa nej malo do konca minulého roka možnosť realokovať 1,1 miliardy eur zo slabo čerpaného Európskeho fondu regionálneho rozvoja do Európskeho sociálneho fondu, príležitosť však nevyužilo.

"Je mi veľmi ľúto, že to spôsobilo také pnutie vo vládnej koalícii, a že som sa podpísala pod to, že už aj tak krehké vzťahy vo vládnej koalícii sú ešte viac naštrbené. Mojim primárnym cieľom, s ktorým som išla na tlačovú konferenciu, vôbec nebolo útočiť na Veroniku Remišovú a je mi ľúto, že to tak vyznelo," povedala v utorok na online brífingu Ďuriš Nicholsonová.

Europoslankyňa spresnila, že peniaze Slovensku zatiaľ neprepadli a zostali v Európskom fonde regionálneho rozvoja, no je podľa nej malá pravdepodobnosť, že by sa ich podarilo do roku 2023 vyčerpať. Podľa nej je v tomto fonde ešte viac ako dve miliardy eur voľných prostriedkov. Hoci Slovensko zatiaľ reálne o peniaze neprišlo, podľa europoslankyne to nič nemení na situácii, že ich krajina nemôže využiť tam, kde ich v súčasnosti najviac potrebuje, a to na riešenie následkov krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19.
 

Ďuriš Nicholsonová zdôraznila, že práve Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) je zodpovedné za čerpanie eurofondov. Odmietla tak Remišovej obhajobu, že jednotlivé ministerstvá nenašli vo svojich kapitolách eurofondov voľné prostriedky na realokáciu. "Podľa mňa je to zbavovanie sa zodpovednosti, lebo práve MIRRI je centrálny koordinačný orgán. To znamená, ona má koordinovať eurofondy v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja," dodala Nicholsonová.

Europoslankyňa by mala svoje tvrdenia dokázať na koaličnej rade. Remišovej sa údajne za obvinenia ospravedlní, až keď bude vyčerpaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja posledný cent. Predpokladá však, že sa Slovensku nepodarí z tohto fondu vyčerpať ešte väčšia čiastka ako 1,1 miliardy eur.VIAC Z Domáce