13. 02. 2021 14:26 , článok bol aktualizovaný 13. 02. 2021 19:08 | BRATISLAVA/TASR

Korčok sa zastal slovenských kamionistov, ktorí chodia do Nemecka. Poslal aj nótu

Nesúhlasí, aby sa preukazovali testom pri vstupe do tejto krajiny.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Foto: TASR

Slovensko nesúhlasí, aby sa museli slovenskí vodiči nákladnej dopravy preukazovať testom na ochorenie COVID-19 pri vstupe do Nemecka.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok  preto intervenoval proti tomuto rozhodnutiu nemeckej vlády a kontaktoval nemeckého partnera Heika Maasa. Požiadavky Slovenskej republiky boli v sobotu (13. 2.) v Berlíne nemeckej strane oficiálne komunikované aj diplomatickou nótou.

„Žiadame o upustenie od požiadavky na preukázanie sa 48-hodinovým testom pre vodičov nákladnej dopravy pri vstupe do Nemecka. Toto opatrenie bude spôsobovať obrovský problém, pre našich vodičov je prakticky ťažko realizovateľné a je veľmi pravdepodobné, že spustí reťazovú reakciu aj u ostatných krajín," uviedol Korčok.

V súvislosti s rozhodnutím nemeckých úradov zaradiť Slovensko medzi rizikové krajiny pre šírenie nových mutácií nového koronavírusu Korčok nemeckého ministra ubezpečil, že slovenská vláda robí všetko pre zvládnutie nepriaznivej situácie a chápe, že každá krajina sa snaží brániť proti prenosu vírusu cez hranice.

V koordinácii s ministrom dopravy Andrejom Doležalom sa obrátil aj na eurokomisára Maroša Šefčoviča so žiadosťou o tlmočenie žiadosti Slovenska Komisii Európskej únie, aby urýchlene vyhodnotila, či nemecké požiadavky na predkladanie testov pri nákladnej doprave sú v súlade so zavedením a fungovaním tzv. zelených pásov. Tie sú základným predpokladom na zabezpečenie nepretržitých dodávok vo vnútornom trhu Európskej únie.

„Naše ekonomiky sú úzko prepojené, v súčasnosti sme výrazne postihnutí dôsledkami koronavírusu, a preto vyzývam, aby sme sa v Európskej únii vyhli krokom, ktoré budú viesť k recipročným opatreniam a ďalšiemu narušeniu vnútorného trhu," skonštatoval šéf slovenskej diplomacie.

Doležal na sociálnej sieti vyhlásil, že nákladná doprava v Európe nesmie zastať. Podmienky zo strany Nemecka, aby sa vodiči nákladnej dopravy registrovali a mali test nie starší ako 48 hodín (vrátane tranzitu), považuje v praxi za nerealizovateľné.

„Predstavuje to vážne ohrozenie obchodu a výmeny tovarov medzi Slovenskom a Nemeckom," upozornil Doležal. Takýto krok, ako tvrdí, môže mať lavínový efekt, ktorý ochromí život v mnohých ďalších krajinách.

Minister pripomína, že nákladná doprava v rámci Európskej únie funguje v takzvanom green lanes, čo je základným predpokladom na zabezpečenie nepretržitých dodávok vo vnútornom trhu Únie. „Obmedzenie čo i len jednej dopravnej tepny môže mať ďalekosiahle následky," upozornil Doležal.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce