16. 02. 2021 10:00 , článok bol aktualizovaný 16. 02. 2021 13:25 | BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk

Exšéf polície Tibor Gašpar zostáva vo väzbe za rovnakých podmienok

Jeho advokát namietal, že sa nemôže stretávať s blízkymi, hovorí o psychickom nátlaku.

Tibor Gašpar
Tibor Gašpar Foto: TASR/Ján Krošlák

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo väzbe za nezmenených podmienok. Rozhodol o tom dnes (16.2) Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Sudca nevyhovel jeho žiadosti o vypustenie kolúzneho dôvodu väzby, v ktorej je od vlaňajšieho novembra. Rozhodnutie nie je právoplatné. Obvinený podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR, informoval obhajca Marek Para.

Exšéfa polície eskortovali z cely na výsluch krátko po 9.00 h. Marek Para uviedol, že žiadali zrušenie dôvodov väzby, preskúmanie legitimity postupu orgánov činných v trestnom konaní.

Tibor Gašpar na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
Tibor Gašpar na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Foto: TV Markíza
 

„A to v tom, keď zasiahli do práv Tibora Gašpara, že mu obmedzili akýkoľvek kontakt s blízkymi osobami. Považujeme to za psychický nátlak v rámci väzby, uviedol Para.

Zároveň žiadali vypustiť kolúzny dôvod väzby, ktorý bol podľa obhajcu zneužitý

 
 

Gašpar je v kauze Očistec obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa, prečinu podplácania a za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.

Podľa obvinení ju mal riadiť nitriansky podnikateľ a väzobne stíhaný Norbert Bödör. Medzi obvinenými je aj špeciálny prokurátor, v súčasnosti väzobne stíhaný Dušan Kováčik.

NAKA 5. novembra od ranných hodín zasahovala v rámci akcie Očistec v dome bývalého policajného prezidenta v mestskej časti Janíkovce v Nitre. Zasahovala aj u ďalších policajných exfunkcionárov, okrem iného v Ivanke pri Dunaji u bývalého šéfa NAKA Petra Hraška a v Leviciach u Bernarda Slobodníka. 


VIAC Z Domáce