19. 02. 2021 12:20 | KOŠICE/TASR

Bývalý bos košického podsvetia zomiera. Súd rozhodne, či ho pustí na slobodu

Momentálne si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd.

Dušan Borženský na súde v Košiciach.
Dušan Borženský na súde v Košiciach. Foto: TASR

Okresný súd Košice II v piatok rozhodol o prerušení výkonu odňatia slobody pre Dušana Borženského na jeden rok, a to vzhľadom na jeho zlý zdravotný stav. Uznesenie súdu nie je právoplatné, prokurátor proti nemu podal sťažnosť. O jeho dočasnom prepustení na slobodu bude opäť rozhodovať krajský súd (KS).

Borženský, v minulosti označovaný za bosa košického podsvetia, si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd. Za mrežami strávil približne 20 rokov.

Z dôvodu onkologického ochorenia je v súčasnosti hospitalizovaný v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, umiestnený je v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou v okrese Trnava. Ako uviedla predsedníčka senátu, jeho zdravotný stav je zlý.

„Liečba síce je zabezpečovaná v oblasti biologických potrieb odsúdeného, avšak v sociálnej oblasti a oblasti psychologického poradenstva a duchovných potrieb nie je poskytovaná v prostredí, v ktorom sa Borženský nachádza," povedala. Pripomenula, že konanie trvá rok a zatiaľ sa k právoplatnému rozhodnutiu nedospelo.

Verejnosť bola z pojednávania vylúčená, a to vzhľadom na citlivé informácie o zdravotnom stave, ako aj nepriaznivú epidemiologickú situáciu. Podľa predsedníčky senátu bolo piatkové dokazovanie doplnené aj o lekárske správy.

„Klient zomiera a každé predlžovanie tohto jeho stavu vo väznici považujem za neľudské, nehumánne a porušujúce jeho základné práva," povedal obhajca Borženského Tibor Bacsó.

Borženského odsúdili za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce