23. 02. 2021 19:29 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zahraniční lekári chcú u nás pracovať. Zamestnať sa im vraj sťažuje byrokracia

Rezort zdravotníctva spolu s ministerstvom školstva pracujú na tom, aby sa proces zefektívnil.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Na pomoc s pandémiou si voláme lekárov a sestry z Rakúska, Poľska či Rumunska, no prehliadame tých zahraničných zdravotníkov, ktorí u nás žijú.

Na rozdiel od Česka, kde pracuje 2 300 zahraničných lekárov, u nás ich máme len pár desiatok. Pričom záujem žiť v našej krajine majú viacerí. Zaradenie do pracovného procesu im sťažuje vraj byrokracia.

Plastický chirurg z Tadžikistanu Manučechr Burchanov je na Slovensku zhruba 15 rokov. Skúšky, ktoré potrebuje, aby mohol pracovať vo svoj odbore, si urobil len minulý rok. Doteraz si vhodnú prácu nenašiel.

„Už teraz konkrétne nehľadám robotu v odvetví plastická chirurgia, ale akákoľvek chirurgia na oddelení. Práca, ktorá ma doteraz roky živila, bola zvukárčina, osvetľovanie, stavanie pódií a podobne,“ konštatuje.

A nie je jediný. Lekárka, reumatologička z Ukrajiny, ktorá učí pole dance, alebo anestéziológ, ktorý pracuje v stavebníctve. Aj zdravotné sestry majú problém uplatniť sa. „Snažili sme sa im pomôcť, aby sa zamestnali, majú uznané diplomy, jediné, čo sme im vedeli nájsť, sú upratovacie služby v zdravotníctve, čo je demotivujúce,“ tvrdí Alona Kurotová.

Prečítajte si aj: Lekárka z Donbasu učí Slovenky tancovať pri tyči: Pre vojnu som stratila všetko

Na Slovensku žijú desiatky lekárov a zdravotných sestier z tretích krajín, ktoré by mohli posilniť rady zdravotníkov. Potrební sú zvlášť teraz v čase pandémie, keď nemocnice hlásia nedostatok personálu.

„Je to trend, ktorý pozorujeme už niekoľko rokov a vôbec sa netýka tejto krízy,“ myslí si poslankyňa a lekára Andrea Letanovská.

Aby mohli pomôcť zdravotníci z tretích krajín, stačilo by len akceptovať ich prítomnosť a vzdelanie. Poľaviť z byrokracie, s ktorou sa údajne stretávajú. „Nechceme zrušiť skúšky, ale skôr je to buzerácia ako kontrola kvality,“ myslí si Kurotová.

Chceli by, aby im bola umožnená odborná stáž pred skúškami a prípravný jazykový kurz, aby netrval len jeden týždeň. Prekážajú im vysoké poplatky za skúšky alebo pomalý proces vydávanie víz. Či testy, ktoré sú viac zamerané na slovenskú legislatívu.

„Stretla som sa s nemocnicou, ktorá mala záujem o zahraničných lekárov, pretože vlastných lekárov sme mali málo a opakovane tí zahraniční lekári nerobili tie skúšky, napriek tomu, že podľa ich skúsenosti to boli dobrí lekári, čomu nerozumeli, tak dali tento test urobiť celej nemocnici a ani jeden slovenský lekár tieto skúšky nespravil,“ konštatuje šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová nám potvrdila, že spolu s ministerstvom školstva pracujú na tom, aby sa proces zefektívnil. „Faktom však je, že už vďaka odbornej pracovnej stáži môžu títo lekári už dnes pracovať v nemocniciach, ale pod dohľadom lekára špecialistu,“ doplňuje.

Zhruba 90 zahraničných lekárov sa minulý rok hlásilo na odborné skúšky, necelá tretina ich aj úspešne absolvovala. Od októbra sú pripravení a čakajú na zaradenie do zdravotníckeho systému.

Reportáž pripravila Miroslava Ondrejčíková.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce